Máte vyhlédnutou nemovitost a jste těsně před podpisem smlouvy? Vyvarujte se rozčarování, které potkává mnohé nové majitele v podobě zástavního práva nebo věcného břemena. Velmi jednoduchým řešením je nahlédnutí do katastru nemovitostí.
Máte vyhlédnutou nemovitost a jste těsně před podpisem smlouvy? Vyvarujte se rozčarování, které potkává mnohé nové majitele v podobě zástavního práva nebo věcného břemena. Velmi jednoduchým řešením je nahlédnutí do katastru nemovitostí.
Z důvodu přetěžování systému se Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) rozhodl omezit přístup anonymním uživatelům. Ve zprávě bylo uvedeno, že „tímto opatřením je zároveň sledováno zvýšení ochrany soukromí a osobních údajů vedených v katastru nemovitostí“.
Mělo platit, že pokud si někdo budete chtít prohlédnout kompletní údaje včetně vlastníků nemovitostí, bude muset využít Dálkový přístup do katastru nemovitostí nebo Portál národního bodu pro identifikaci a autentizaci (tzv. eIdentitu). Tento plán však pod silnou negativní reakcí veřejnosti i mnohých odborníků zatím padl.
Zásadní informace ohledně vybrané nemovitosti si můžete během pár minut ověřit díky nahlížení do katastru nemovitostí. Online aplikace, kterou nabízí přímo katastrální úřad, je zdarma a dosud nebylo třeba se do ní registrovat. Jak už jsme psali výše, od června 2021 se to změní. I tak musíte počítat s tím, že některé funkce aplikace jsou omezeny. Veškeré detaily pak nabízí úplný výpis.
Tip: Zjistěte, co z nahlížení do katastru nemovitostí nezjistíte.
Dvakrát měř, jednou řež. To platí i u úředních podání. Vklad do katastru je formalitou, ale formalitou velmi důležitou, kterou se nevyplatí podcenit. Potřebujete zapsat věcné břemeno do katastru nemovitostí? Nebo zástavní právo, abyste nepřišli o zapůjčené peníze?
Dostupný advokát radí: Díky nahlížení do katastru se dozvíte, že na nemovitosti vázne zástavní právo. Až ale s úplným výpisem zjistíte, o jaké konkrétní zástavní právo jde.
V online aplikaci, která je postavená na mapách Google, stačí zadat přesnou adresu hledané nemovitosti. Katastr 2.0 pak zobrazí katastrální mapu, skrz kterou můžete nahlížet i do záznamů. Stačí kliknout na objekt a informace o jeho vlastníkovi se otevřou v novém okně.
Tip: Stojíte před koupí nemovitosti? Projděte si návod, jak podat návrh na vklad do katastru.
Výpis z katastru bude třeba v situaci, kdy budete potřebovat doložit vlastnictví nemovitosti. Jde o situace, kdy:
Tip: Pokud kupujete nemovitost, nezapomeňte si vyžádat list vlastnictví nemovitosti a věnujte pozornost části C, ve které je uvedeno omezení vlastnických práv. Více jsme se o tom rozepsali v článku o katastru nemovitostí.
Od toho, proč výpis z katastru potřebujete, se odvíjí potřebná forma. Částečný výpis z katastru nemovitostí zahrnuje pouze jednu nebo několik nemovitostí z celkového nemovitého majetku vlastníka. Bude vám stačit při ohlášení stavby, doložení vlastníka stavební parcely nebo v případě, kdy při prodeji nemovitosti potřebujete dokázat, že jste jejím majitelem.
Úplný výpis pak zahrnuje veškeré nemovitosti, které spadají pod majetek vlastníka v daném katastrálním území (tzv. celé LV). Jde o soupis pozemků a budov. Takový výpis může mít i několik stran. V katastru nemovitostí však nelze podle vlastníka vyhledávat, pouze podle dané nemovitosti.
Tip: O tom, co vše lze vyčíst z výpisu katastru nemovitostí, jsme se rozepsali v předchozím článku.
Získání výpisu z katastru je poměrně snadnou záležitostí. Je to možné:
Dostupný advokát radí: „Pokud žádáte o výpis podle listu vlastnictví, musíte znát katastrální území a číslo listu vlastnictví. U výpisu podle seznamu nemovitostí bude potřeba doložit katastrální území, parcelní číslo nemovitosti (pokud jde o pozemek), stavební parcelu (u stavby) nebo číslo popisné a přesné číslo bytu v domě.“
Po vyhledání vybrané stavby nebo pozemku na webových stránkách katastru nemovitostí si jednoduše v pravé části stránky vyberete, kterou formu výpisu potřebujete.
K dispozici je kopie katastrální mapy, informace o pozemku a pak výše zmíněný částečný a úplný výpis z katastru nemovitostí. Elektronická verze výpisu z katastru online je levnější než papírová. Cena se i v tomto případě odvíjí od počtu stran listu vlastnictví. Výpis vám následně dojde na určenou e-mailovou adresu a lze ho i stáhnout rovnou z prohlížeče. Takováto verze je pak rovnocenná jakékoliv jiné oficiální verzi a obsahuje i všechna věcná břemena a zástavní práva. V katastru nemovitostí jsou samozřejmě vedeny i exekuce.
Tip: O výpis z katastru může požádat kdokoliv a na jakoukoliv nemovitost. Nelze však hledat dle osoby majitele.
Zejména institucím nebo osobám, které výpisy z katastru nemovitostí potřebují často, se vyplatí zřízení dálkového přístupu. Ten umožní jednoduché a rychlé nahlížení a stejně tak snadné získání výpisů. Pro využívání je nutná registrace a zaplacení správního poplatku. Je nutné brát v potaz, že informace získané touto cestou, jsou pouze informativní a nemohou být použity například jako podklad při jednání s úřady či bankou.
Řešíte prodej nebo koupi nemovitosti? Udělat chybu je jednoduché a šance na nápravu bývají minimálně. Proto jsme bohaté zkušenosti z praxe přetavili do e-booku „Jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika” s 5 nejdůležitějšími radami, ve kterých naši klienti chybují.
Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Dvakrát měř, jednou řež. To platí i u úředních podání. Vklad do katastru je formalitou, ale formalitou velmi důležitou, kterou se nevyplatí podcenit. Potřebujete zapsat věcné břemeno do katastru nemovitostí? Nebo zástavní právo, abyste nepřišli o zapůjčené peníze?