avatar-02@2x
Návrh na vklad do katastru nemovitostí
Máme 2 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Jak získat výpis z katastru?

Máte vyhlédnutou nemovitost a jste těsně před podpisem smlouvy? Vyvarujte se rozčarování, které potkává mnohé nové majitele v podobě zástavního práva nebo věcného břemena. Velmi jednoduchým řešením je nahlédnutí do katastru nemovitostí.

Jak získat výpis z katastru?
4 minuty čtení
4. 5. 2021

Novinka v nahlížení do katastru od června 2021, která nakonec nebyla

Z důvodu přetěžování systému se Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) rozhodl omezit přístup anonymním uživatelům. Ve zprávě bylo uvedeno, že „tímto opatřením je zároveň sledováno zvýšení ochrany soukromí a osobních údajů vedených v katastru nemovitostí“.

Mělo platit, že pokud si někdo budete chtít prohlédnout kompletní údaje včetně vlastníků nemovitostí, bude muset využít Dálkový přístup do katastru nemovitostí nebo Portál národního bodu pro identifikaci a autentizaci (tzv. eIdentitu). Tento plán však pod silnou negativní reakcí veřejnosti i mnohých odborníků zatím padl.

Rychlá kontrola před koupí nemovitosti díky nahlížení do katastru

Zásadní informace ohledně vybrané nemovitosti si můžete během pár minut ověřit díky nahlížení do katastru nemovitostí. Online aplikace,  kterou nabízí přímo katastrální úřad, je zdarma a dosud nebylo třeba se do ní registrovat. Jak už jsme psali výše, od června 2021 se to změní. I tak musíte počítat s tím, že některé funkce aplikace jsou omezeny. Veškeré detaily pak nabízí úplný výpis.

Tip: Zjistěte, co z nahlížení do katastru nemovitostí nezjistíte.

jak-ziskat-vypis-z-katastru-1

Návrh na vklad do katastru nemovitostí

Dvakrát měř, jednou řež. To platí i u úředních podání. Vklad do katastru je formalitou, ale formalitou velmi důležitou, kterou se nevyplatí podcenit. Potřebujete zapsat věcné břemeno do katastru nemovitostí? Nebo zástavní právo, abyste nepřišli o zapůjčené peníze?

Dostupný advokát radí: Díky nahlížení do katastru se dozvíte, že na nemovitosti vázne zástavní právo. Až ale s úplným výpisem zjistíte, o jaké konkrétní zástavní právo jde.

Jednoduché hledání nabízí i Katastr 2.0

V online aplikaci, která je postavená na mapách Google, stačí zadat přesnou adresu hledané nemovitosti. Katastr 2.0 pak zobrazí katastrální mapu, skrz kterou můžete nahlížet i do záznamů. Stačí kliknout na objekt a informace o jeho vlastníkovi se otevřou v novém okně.

jak-ziskat-vypis-z-katastru-2

Tip: Stojíte před koupí nemovitosti? Projděte si návod, jak podat návrh na vklad do katastru.

Kdy budete potřebovat výpis z katastru nemovitostí?

Výpis z katastru bude třeba v situaci, kdy budete potřebovat doložit vlastnictví nemovitosti. Jde o situace, kdy:

Tip: Pokud kupujete nemovitost, nezapomeňte si vyžádat list vlastnictví nemovitosti a věnujte pozornost části C, ve které je uvedeno omezení vlastnických práv. Více jsme se o tom rozepsali v článku o katastru nemovitostí.

Částečný, nebo úplný výpis?

Od toho, proč výpis z katastru potřebujete, se odvíjí potřebná forma. Částečný výpis z katastru nemovitostí zahrnuje pouze jednu nebo několik nemovitostí z celkového nemovitého majetku vlastníka. Bude vám stačit při ohlášení stavby, doložení vlastníka stavební parcely nebo v případě, kdy při prodeji nemovitosti potřebujete dokázat, že jste jejím majitelem.

Úplný výpis pak zahrnuje veškeré nemovitosti, které spadají pod majetek vlastníka v daném katastrálním území (tzv. celé LV). Jde o soupis pozemků a budov. Takový výpis může mít i několik stran. V katastru nemovitostí však nelze podle vlastníka vyhledávat, pouze podle dané nemovitosti.

Tip: O tom, co vše lze vyčíst z výpisu katastru nemovitostí, jsme se rozepsali v předchozím článku.

Jak můžete získat výpis z katastru nemovitostí?

Získání výpisu z katastru je poměrně snadnou záležitostí. Je to možné:

 1. Osobně na katastru nemovitostí – v takovém případě zaplatíte 100 Kč za 20 prvních měrných jednotek (= parcel, budov, bytů nebo nebytových jednotek evidovaných v katastru nemovitostí) + 100 Kč za dalších 20 započatých měrných jednotek.
 2. Na pobočkách CzechPoint – výpis vás vyjde na 100 Kč za první stranu a 50 Kč za každou další stranu.
 3. U notáře – za prvních 20 měrných jednotek zaplatíte 100 Kč, každých 20 dalších je zpoplatněno částkou 150 Kč.
 4. On-line na webu katastru nemovitostí – viz níže.

Dostupný advokát radí: „Pokud žádáte o výpis podle listu vlastnictví,  musíte znát katastrální území a číslo listu vlastnictví. U výpisu podle seznamu nemovitostí bude potřeba doložit katastrální území, parcelní číslo nemovitosti (pokud jde o pozemek), stavební parcelu (u stavby) nebo číslo popisné a přesné číslo bytu v domě.“

Dá se výpis z katastru nemovitostí získat online?

Po vyhledání vybrané stavby nebo pozemku na webových stránkách katastru nemovitostí si jednoduše v pravé části stránky vyberete, kterou formu výpisu potřebujete.

jak-ziskat-vypis-z-katastru-3

K dispozici je kopie katastrální mapy, informace o pozemku a pak výše zmíněný částečný a úplný výpis z katastru nemovitostí. Elektronická verze výpisu z katastru online je levnější než papírová. Cena se i v tomto případě odvíjí od počtu stran listu vlastnictví. Výpis vám následně dojde na určenou e-mailovou adresu a lze ho i stáhnout rovnou z prohlížeče. Takováto verze je pak rovnocenná jakékoliv jiné oficiální verzi a obsahuje i všechna věcná břemena a zástavní práva. V katastru nemovitostí jsou samozřejmě vedeny i exekuce.

Tip: O výpis z katastru může požádat kdokoliv a na jakoukoliv nemovitost. Nelze však hledat dle osoby majitele.

Nemovitost, u které se řeší výpis z katastru nemovitostí
Nemovitost, u které se řeší výpis z katastru nemovitostí

Dálkový přístup pro ty, kteří hledají v katastru nemovitostí velmi často

Zejména institucím nebo osobám, které výpisy z katastru nemovitostí potřebují často, se vyplatí zřízení dálkového přístupu. Ten umožní jednoduché a rychlé nahlížení a stejně tak snadné získání výpisů. Pro využívání je nutná registrace a zaplacení správního poplatku. Je nutné brát v potaz, že informace získané touto cestou, jsou pouze informativní a nemohou být použity například jako podklad při jednání s úřady či bankou.

Řešíte prodej nebo koupi nemovitosti? Udělat chybu je jednoduché a šance na nápravu bývají minimálně. Proto jsme bohaté zkušenosti z praxe přetavili do e-booku „Jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika”  s 5 nejdůležitějšími radami, ve kterých naši klienti chybují.

img-hero-hp

Nechte si poradit od právníků online

 • Vše zvládneme on-line
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Návrh na vklad do katastru nemovitostí

Dvakrát měř, jednou řež. To platí i u úředních podání. Vklad do katastru je formalitou, ale formalitou velmi důležitou, kterou se nevyplatí podcenit. Potřebujete zapsat věcné břemeno do katastru nemovitostí? Nebo zástavní právo, abyste nepřišli o zapůjčené peníze?

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

průměrné hodnocení: 5
hodnoceno: 2 krát

Témata článku:

Autor článku

221103_dostupny-advokat_087

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání

 • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
 • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
 • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
 • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

MgA. Anna Leschingerová, Cvikov

před 2 roky

Netušila jsem, že existuje online služba, kde za vás právník zařídí veškeré papírování a vy se můžete soustředit jen na radost z obdarování milované osoby.

Stanislava Losartová

před 5 měsíců

Služby dostupného advokáta jsem využila již 2x. Jednou cca před pěti lety a jednou letos. Pokaždé mě nachystali smlouvy do pár hodin, byli pro mě vždy po ruce na telefonu, nemusela jsem nikam jezdit, za mě doopravdy profesionálové ve svém oboru. Velké díky zejména panu Mgr. Marku Svobodnému který mi během pár hodin nově připravil (zobrazit více) správně důležitou smlouvu, která okamžitě prošla a kterou mi právníci z jiné společnosti připravili 3x chybně. I v budoucnu bych se vždy obrátila již jenom na ně v záležitostech ohledně nemovitostí.

Monika Holcátová, Praha

před 2 roky

S darovací smlouvou od vás jsem neměla na katastru nejmenší problém. Pracovnice u okénka se podívala na logo a poznamenala, že vaše smlouvy jsou vždy v pořádku. Dostupný advokát mi navíc telefonicky vysvětlil věci kolem věcného břemene, které by mne jako laika vůbec nenapadly. Nevím, co na službě zlepšit, jsem naprosto spokojená.


Zobrazit všechny reference

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2023