Práva a povinnosti dětí od 15 let jsou definovány jak právním rámcem, tak i společenskými normami. Děti v tomto věku již mají určitou právní způsobilost, která jim umožňuje rozhodovat o svých záležitostech, jako je výběr školy nebo práce, ale zároveň jsou odpovědné za své chování a činy, které mohou mít právní důsledky. Je důležité, aby rodiče, učitelé a ostatní dospělí poskytli dětem správnou výchovu a podporu při rozhodování a pomohli jim pochopit, jaký vliv mají jejich činy na jejich životy i životy ostatních.
Jak vypadají práva dětí od 15 let?
Od 15 let mohou mladiství začít pracovat
Jedním z významných práv, která děti od 15 let mají, je právo na práci. Mladí v tomto věku ale chrání zákon před nadměrnou zátěží a riziky, která by mohla ohrozit jejich zdraví nebo vývoj. Podle pracovního práva mohou děti ve věku od 15 let vykonávat lehkou práci, kterou povoluje zákon. Musí však mít dokončené základní vzdělání.
Tato práce však nesmí trvat více než 8 hodin denně a 40 hodin týdně. Práce by měla být přizpůsobena jejich věku a zajišťovat dostatek času na odpočinek a školní povinnosti. 15letého brigádníka nemůžete zaměstnat na noční směny. Mladiství zároveň nemohou pracovat v nebezpečných podmínkách, například v těžkém průmyslu nebo s chemickými látkami, a musí mít pravidelné přestávky. Na brigádu za kasou mohou také zapomenout, protože mladší 18 let nemohou nakládat s hotovostí.
A ještě jeden háček tu je. Do doby, než mladistvý dovrší věk 16 let, smí jeho zákonný zástupce rozvázat pracovní smlouvu nezletilého se zaměstnavatelem, a to v takových případech, kdy je to nezbytné v zájmu vzdělávání, vývoje nebo zdraví nezletilého.
Související služba
Nevíte si rady s puberťákem?
Pokud potřebujete právní radu ohledně svého dítěte, třeba kvůli jeho brigádě, neváhejte se na nás obrátit. Jsme tu pro vás i v těchto situacích.
Mám zájem
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Mít sex ano, koukat na něj ne
Osoby, které dovrší 15 let, mohou mít pohlavní styk. Samozřejmě pouze s člověkem, který je také starší 15 let. Pokud by jeden ze zúčastněných ještě oficiálně neoslavil 15. narozeniny, bude jeho protějšek trestně stíhaný, a to i v případě, že pohlavního styku se účastnili oba dobrovolně. Paradoxem u nás je, že ačkoliv sex můžeme mít již od 15 let, sledovat erotická videa a konzumovat další podobný obsah smíme až po dovršení dospělosti v 18 letech.
Řídit skútr ano, ale auto ne
V 15 letech si mohou mladí udělat řidičský průkaz na skútr nebo malý motocykl. Do autoškoly mohou začít chodit už dříve, avšak k závěrečné zkoušce smí přistoupit teprve v den 15. narozenin. Auto smí v České republice lidé pochopitelně řídit až od 18 let.
Založit si bankovní účet s podpisem rodičů
Spoření kapesného do prasátka je sice hezká věc, ale jakmile začnou mladí lidé chodit na brigádu, většinou po nich zaměstnavatel vyžaduje uvést bankovní účet, na který může zasílat odměnu. Ačkoliv s příchodem 15. roku si může mladistvý založit osobní konto, jeho smlouvu s bankou k tomuto kontu musí podepsat jeho zákonný zástupce. Ten pak nese odpovědnost i za případné dluhy spojené s účtem. Po dovršení 18 let smí dospělý tohoto zástupce ze správy svého účtu vyloučit.
Vyjádřit svůj názor
Právo na svobodu vyjádření názorů je pro děti od 15 let velmi důležité, zejména v rámci rodinných a právních záležitostí. Děti mají právo vyjádřit svůj názor na otázky týkající se jejich života, jako je například rozhodování o místě jejich pobytu v případě rozvodu rodičů, nebo rozhodování o jejich budoucím vzdělání. Pokud jde o rozhodování soudu o rodinných záležitostech, děti mají právo být slyšeny, což znamená, že soudce by měl zvážit jejich názory při rozhodování o opatrovnictví, návštěvách rodičů a dalších důležitých otázkách.
Větší soukromí vůči rodičům
Od 15 let mají děti také právo na ochranu soukromí, což znamená, že jejich osobní život a komunikace by měly být chráněny před zásahy třetích stran, a to včetně rodičů. I když rodiče mají stále určité právní odpovědnosti za výchovu a péči o své děti, právo na soukromí znamená, že děti mohou mít například uzavřené účty na sociálních sítích nebo e-mailové účty. Konverzace s vrstevníky a další aktivita jejich dítěte tak není rodičům automaticky přístupná. Tato ochrana soukromí se vztahuje i na osobní údaje, které by měly být chráněny před zneužitím.
S 15. rokem přicházejí také povinnosti
Civilní odpovědnost dbá na respekt a úhradu škody
Děti od 15 let mají povinnost respektovat práva ostatních lidí. To znamená, že musí dodržovat pravidla chování v rodině, škole a veřejnosti, nesmí obtěžovat ostatní ani porušovat jejich práva. Pokud dítě způsobí škodu na majetku nebo zdraví jiné osoby, je povinno ji nahradit. Dále mají povinnost respektovat pravidla a normy, které jsou stanovené v jejich školním i pracovním prostředí. Toto téma úzce souvisí s takzvanou civilní odpovědností.
Tip na článek
Tip: Věděli jste, že odpovědnost nese i stát? Mluvíme konkrétně o odpovědnosti státu za škodu. Jedná se například o případ, kdy úřady příliš protahují své úkony a vám kvůli tomu vznikne škoda. Více se o této problematice dočtete v našem článku.
Od 15 let neseme trestní odpovědnost
Všechno má své pro a proti a platí to i pro práva a povinnosti dětí od 15 let. S příchodem těchto zlomových narozenin totiž začínáme být trestně odpovědní za své činy v právním smyslu. To znamená, že jsme trestně odpovědní za přestupky a trestné činy, kterých se dopustíme. V tomto věku je totiž dle odborníků člověk schopný chápat povahu a důsledky svého jednání a dokáže rozlišit, co je a co není správné. Trestní odpovědnost mladistvých má specifická pravidla, která se liší od těch pro dospělé. V tomto mladickém věku se totiž právní systém v naší republice snaží ještě především o nápravu a výchovu, než aby viníky pouze trestal. Tresty pro mladistvé tak mohou zahrnovat různá výchovná opatření.
I po 15. roku zákon mladistvé stále chrání
I na mladistvé starší 15 let se stále vztahuje ochrana práv dítěte. Děti, včetně těch od 15 let, mají právo na ochranu před zneužíváním, šikanováním nebo jinými formami násilí. Rodiče nebo opatrovníci jsou odpovědní za zajištění jejich bezpečnosti a pohody. Pokud dítě čelí nebezpečí nebo se nachází v rizikové situaci, může se obrátit na sociální pracovníky nebo jiné orgány činné v ochraně dítěte.
Někdy dochází k situaci, že rodiče nedokáží práva svého dítěte dostatečně zajistit a ochránit, nebo je dokonce přímo sami poručují. V takových případech může být dítěti ustanoven kurátor nebo opatrovník, který se postará o jeho zájmy a práva, pokud se rodina nepostará o jeho výchovu nebo ochranu. Kurátor je právní zástupce dítěte, který se podílí na rozhodování o jeho právních záležitostech, například v případě soudních řízení nebo rozhodování o výchově.
Tip na článek
Tip: Šikana se nevyhýbá ani dospělým. Jednou z nejčastějších forem, se kterou se setkávají, je šikana na pracovišti. Přečtěte si o ní více v našem článku a zjistěte, zda jste se také nestali její obětí.
Shrnutí
Hranice 15 let přináší dětem nejen nová práva, jako je možnost pracovat, založit si bankovní účet či získat řidičské oprávnění na skútr, ale také odpovědnost v podobě trestní a civilní odpovědnosti za své činy. Mladiství od tohoto věku mohou rozhodovat o svých záležitostech, vyjádřit svůj názor ve významných otázkách a užívat větší ochrany soukromí. Zároveň však čelí povinnostem, jako je dodržování pravidel nebo úhrada způsobených škod. I přes tento zlomový věk zůstávají chráněni zákony, které dbají na jejich bezpečnost a práva. Práva a povinnosti od 15 let tak formují jejich cestu k dospělosti.