Kupujete nemovitost a dozvíte se, že v bytě je nájemník? A jaké pak máte vůči nájemníkovi povinnosti? Jak se vypořádat s takovou situací se dozvíte v dnešním článku.
Kupujete nemovitost a dozvíte se, že v bytě je nájemník? A jaké pak máte vůči nájemníkovi povinnosti? Jak se vypořádat s takovou situací se dozvíte v dnešním článku.
Podle občanského zákoníku platí obecně (nejenom pro nemovitosti), že pokud se změní vlastník věci (např. na základě kupní smlouvy), přejdou práva a povinnosti z nájmu na nového vlastníka. To znamená, že i pokud se o to nový vlastník nebo zájemce o koupi nijak nestará, bude nájem platit dál a co je velmi důležité, za naprosto stejných podmínek jako u dosavadního vlastníka. Jedinou změnou v nájemním vztahu bude, že pronajímatelem se stane (automaticky) nový vlastník.
Ještě před koupí je rozumné se informovat o tom, zda je v bytě nájemník a případně, zda má smlouvu na dobu určitou nebo dobu neurčitou.
Pokud zájemci o koupi nájemník vadí, je možné se s prodávajícím předem dohodnout na tom, že nájem bude ukončen (buď se na tom prodávající s nájemníkem dohodne, nebo se nájem nechá doběhnout, případně podá prodávající výpověď nájemníkovi – podle toho, co bude možné). V takové situaci je důležité si nechat minimálně předložit písemné potvrzení (výpověď, dohodu).
Dále je možné se „zajistit“ proti nájmu v samotné kupní smlouvě. Prodávající v ní např. může prohlásit, že byt není zatížený žádným nájmem ani podobným právním vztahem. Pro případy, že se takové prohlášení ukáže jako nepravdivé, je možné sjednat smluvní pokutu, případně pak do smlouvy zakotvit možnost kupujícího od smlouvy v takovém případě odstoupit.
Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.
Tip: Zájemci o koupi bytu často spoléhají pouze na informace, které jim podá realitní kancelář nebo vlastník nemovitosti. Prodávající, ani realitní kancelář však často nemají zájem některé informace s potenciálním kupujícím sdílet a ten by si je tak měl sám vyžádat či ověřit. Na co se při získávání informací zaměřit a jaké jsou praktické tipy při koupi, které často ve smlouvě nenajdete?
V takovém případě dojde spolu s převodem bytu i k „převodu“ nájemníka. Zároveň speciálně pro byty pak platí, že pokud byl pronajat byt, ve kterém nájemce bydlí, nemá pronajímatel (a to ani pokud je jím nový vlastník bytu) právo takový nájem vypovědět z důvodu toho, že došlo ke změně vlastnictví. I kdyby bylo v nájemní nebo jiné smlouvě takové ustanovení výslovně napsáno, občanský zákoník stanoví, že se k takovému ustanovení nebude vůbec přihlížet (tj. jakoby tam vůbec nebylo, tím pádem nebude použitelné).
Pokud byl pronajat byt, ve kterém nájemce bydlí, nemá pronajímatel (a to ani pokud je jím nový vlastník bytu) právo takový nájem vypovědět z důvodu toho, že došlo ke změně vlastnictví
Dobrá zpráva pro nového vlastníka je, že je (ale jenom částečně) chráněný občanským zákoníkem. Pro nového vlastníka nejsou závazná ujednání v nájemní smlouvě o pronajímatelových (tj. nově jeho) povinnostech, které jdou nad rámec zákona. To ale neplatí, pokud nový vlastník o těchto ujednáních věděl (např. mu byla předložena, nebo nejlépe zaslána kopie nájemní smlouvy před uzavřením koupě).
V případě, že dojde k převodu nemovitosti včetně nájemníka, musí jakékoliv změny týkající se nájemní smlouvy už vyjednávat sám kupující jako nový vlastník. Tedy například uzavírat dodatky týkající se smlouvy (zejména pokud smlouva může být dle svého znění měněna jenom formou číslovaných dodatků ke smlouvě podepsaných oběma stranami ) a jejich prostřednictvím měnit práva a povinnosti ve smlouvě (např. nájemné, jeho zvyšování apod.). Totéž pak platí pro vypovězení nájmu – už to musí zařídit nový vlastník a je v tomto omezen výpovědními důvody a lhůtami (a obecně podmínkami), které jsou v nájemní smlouvě, přestože ji uzavřel předchozí vlastník, a občanským zákoníkem pro důvody, které jsou dané zákonem.
Tip: Kupujete byt a už se svého nového bydlení nemůžete dočkat, jenže radost najednou kazí zmínka o exekuci… Je lepší dát od takové koupě ruce pryč, nebo to nemusí být tak hrozné, jak se na první pohled zdá? V dnešním článku si povíme, jak postupovat a na co si dát pozor. Na to jsme se zaměřili v našem článku.
Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.