Kupní smlouva nemovitosti | Dostupný advokát

Jaké nástrahy může přinést kupní smlouva nemovitosti?

V advokátní praxi se setkáváme nejen s běžnými, ale i naprosto bizarními problémy, které můžou objevit při převodu bytů či rodinných domků.
Obrázek k článku Jaké nástrahy může přinést kupní smlouva nemovitosti?
3 minut čtení
Ondřej Preuss
13. 7. 2017

Dobře připravená kupní smlouva nemovitosti je jako skvěle ukovaný meč: Jste rádi, že ji máte, a ještě raději, když ji nemusíte použít v boji. Její kvalita se ovšem pozná až v případě sporu, tedy ve chvíli, kdy jste nucení tasit. Pokud dobrou smlouvu vyjednat nejde, je často lepší od celé věci odstoupit.

Z advokátní praxe: Tajemná komnata - místnost, která chyběla v plánech

Nedávno jsem řešili případ pana Jakuba. Kvůli rozrůstající se rodině chtěl prodat byt v centru Prahy a za utržené peníze si koupit mnohem větší nemovitost ve středních Čechách. Vyhlédl si krásný dvoupatrový byt, brzy ale narazil. Plány neseděly a jedna místnost, která v bytě byla, v plánech úplně chyběla.

Zjistilo se, že ona „tajemná komnata“ ve skutečnosti patří do společných částí a majitel si ji vlastně jen pronajímá. Nebyl však schopen doložit patřičnou smlouvu a objevily se i další nejasnosti a dluhy na bytě.

Nejlepším řešením tedy bylo zanechat jednání a nemovitost nekupovat. Nepečlivý kupující by se však patrně nechal ošálit a nejasnosti by řešil až za pochodu s již uzavřenou smlouvu. Pan Jakub nakonec s naší asistencí koupil jinou, daleko lepší usedlost na jih od Prahy.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Buďte opatrní, nedejte jen na city

Při prohlídce bytu si dejte pozor obzvlášť na „lásku na první pohled“. Pokud byt chcete až příliš, může toho využít zkušený realitní makléř i vychytralý prodávající. Nepodepisujte smlouvy za každou cenu a krásným výhledem neomlouvejte špatný stav zázemí bytu. Nemávejte rukou ani nad stavem domu jako takového a podívejte se i na fungování tamního splečenství vlastníků.

Nespoléhejte se na neověřené vzory smluv

Při sepisování smlouvy se obraťte na odborníka, a to i v situaci, kdy se transakce účastní realitní kancelář. Na internetu je sice přehršle vzorů ke stažení zdarma, často ale obsahují chyby. A jako by toho nebylo málo, vzory obvykle neošetřují to nejpodstatnější, tedy výplatu kupní ceny, na kterou je nutné použít advokátní nebo jinou úschovu.

Chyby v neověřených vzorech smluv obsahují řadu chyb, které vás budou stát tisíce korun a zcela zbytečný stres. Může se kvůli nim dokonce zablokovat i převod nemovitosti na katastru nemovitostí. No, řekněte sami: Není lepší se poradit s odborníkem rovnou a problémům předejít, než pak hasit problémy, ke kterým vůbec nemuselo dojít?

Rádi pomůžeme i vám a veškeré papírování spojené s převodem bytu nebo domu obstaráme. Stačí říct

Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

od 4400 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli


Mohlo by vás také zajímat

Kupní smlouva na nemovitost: kupní cena

Příprava kupní smlouvy sebou nese několik nástrah, které mohou celý převod ohrozit či alespoň zpomalit. V tomto seriálu o kupní smlouvě se budeme snažit tyto nástrahy demaskovat a dát návod...

8. 5. 2015
Ondřej Preuss

E-book: 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika

Našim klientům při koupi nemovitostí vždy radíme nepodceňovat právní rizika. Proto jsme pro vás zdarma sepsali e-book obsahující 5 rad, které reagují na stále se opakující závažné chyby kupujících i...

26. 9. 2016
Ondřej Preuss

Kupní smlouva na byt vůbec nemusí být komplikovaná

Realitní kanceláře, ale i někteří prodávající často odsouvají jednání o konkrétní smlouvě až na poslední chvíli. Pak předloží smlouvu psanou deseti fonty, ještě k tomu s otřesným formátováním i pravopisnými...

14. 8. 2017
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019