Švarcsystém: Jak poznat, zda nejste součástí nelegálního zaměstnávání?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
27. března 2025
6 minut čtení
6 minut čtení
Pracovní právo

Možná to znáte – dostanete zajímavou pracovní nabídku, všechno vypadá skvěle, ale pak přijde ta otázka: „Máte živnosťák, že jo?“ Práce na živnostenský list je sice v mnoha oborech běžná a legální, ale někdy se za ní skrývá něco jiného – švarcsystém. Tento způsob zaměstnávání je v Česku nelegální a může vám i vašemu „zaměstnavateli“ pořádně zavařit. Jak švarcsystém poznat a jak se mu vyhnout? To se dozvíte v tomto článku.

švarcsystém

Co je švarcsystém a proč je problém?

Švarcsystém znamená, že firma místo toho, aby s vámi uzavřela běžnou pracovní smlouvu, vás nutí pracovat jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná). Na první pohled to možná vypadá výhodně – dosáhnete na vyšší mzdu, čekají vás menší odvody a máte zdánlivě „větší svobodu“. Jenže ve skutečnosti zaměstnavatel obchází zákon, vyhýbá se placení sociálního a zdravotního pojištění a zbavuje se odpovědnosti.

Pro vás to znamená, že:

  • Nemáte nárok na dovolenou, nemocenskou nebo odstupné: Pokud onemocníte, výpadek příjmů jde na váš vrub. Nemáte totiž zaměstnaneckou smlouvu, tudíž nemáte nárok na klasickou nemocenskou.
  • Nespadáte pod ochranu zákoníku práce: Coby pracovník na švarcsystém máte v případě sporu slabší právní postavení.
  • Nemáte jistotu zaměstnání: Jelikož nejste chránění žádnou smlouvou, „zaměstnavatel“ vás může kdykoliv „propustit“, aniž by vám musel dopřát výpovědní lhůtu nebo vyplácet nějaké odstupné.
  • Hrozí vám vysoké doplatky na daních a odvodech: Finanční úřad může přehodnotit váš vztah a zpětně dopočítat pojistné. Navíc zdravotní pojištění a sociální pojištění za vás neodvádí zaměstnavatel, ale musíte si ho platit sami.

A hlavně – pokud se dostanete do sporu, nemáte možnost se bránit jako běžný zaměstnanec. Takže pozor na to, švarcsystém je pro vás riziko, ne výhoda.

Jak uvádí server Seznam Zprávy, švarcsystém dostal své pojmenování po někdejším podnikateli Miroslavu Švarcovi, který měl po revoluci svou stavební firmu a v ní zaměstnával na švarcsystém dělníky. V roce 1992 mu stát podnikání na švarcsystém explicitně zakázal a stíhal jeho firmu přísnými pokutami.

Související služba

Nevíte, zda nejste součástí švarcsystému?

Vyplňte formulář pod tlačítkem níže a zašlete nám svůj dotaz ohledně toho, zda pracujete na švarcsystém. Někdy mohou být situace značně zamotané a není jednoduché se v nich vyznat. Náš advokát to však dokáže a odpověď vám poskytne do 48 hodin.

Chci poradit

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Právní rámec švarcsystému

Švarcsystém je nelegální způsob výkonu práce, kdy pracovní vztah mezi zaměstnavatelem a pracovníkem sice formálně vystupuje jako vztah mezi dvěma podnikatelskými subjekty – tedy jako spolupráce firmy nebo podnikatele se živnostníkem, jenže ve skutečnosti má charakter zaměstnaneckého poměru.

V České republice je švarcsystém zakázaný, a ačkoliv nemá samostatný právní výklad, souvisí s ním hned několik zákonů. Například zákon o zaměstnanosti říká, že zaměstnavatel nesmí nahrazovat pracovní poměr jinou formou spolupráce, pokud naplňuje znaky závislé práce. Zákoník práce definuje závislou práci a podmínky pracovního poměru, které nejsou při švarcsystému naplněny. Díky zákonu o inspekci práce může inspekce kontrolovat a pokutovat nelegální zaměstnávání. A zákon o daních z příjmů pak řeší daňové dopady švarcsystému, jako je například doměřování odvodů.

Podle těchto zákonů musí být zaměstnanec a zaměstnavatel v pracovním vztahu na základě pracovní smlouvy, pokud zaměstnavatel určuje místo, čas a způsob výkonu práce. Pokud si sám neurčujete, kdy a jak budete pracovat, nejste OSVČ, ale zaměstnanec – a váš zaměstnavatel švarcsystémem porušuje zákon.

Jak poznat švarcsystém?

Je však potřeba podotknout, že některé firmy využívají práci na živnostenský list naprosto legálně, například když si najímají externí specialisty na projektovou práci. Rozdíl je však ve způsobu přístupu ke spolupracovníkům. Protože jakmile si vás firma dlouhodobě najme na práci na živnostenský list, ovšem chová se k vám jako k běžnému zaměstnanci, měli byste zbystřit a ujistit se, že nejste součástí švarcsystému.

Položte si následující otázky:

  • Máte pevně stanovenou pracovní dobu a pracovní činnost nemůžete vykonávat v čase, který si vy sami určíte? Musíte mít ve stanovený čas dokonce nějaký dosah?
  • Pracujete s firemními pomůckami, tedy s firemním počítačem, nástroji a softwarem?
  • Diktuje vám šéf, co a jak máte dělat?
  • Musíte se hlásit na pracovišti a dodržovat pracovní dobu, nemůžete práci vykonávat z vlastního bydliště?
  • Musíte se účastnit firemních porad a školení?

Pokud jste si na většinou otázek odpověděli ano, pak pravděpodobně nejste OSVČ, ale nelegální zaměstnanec. Váš „zaměstnavatel“ se tímto dopouští přestupku. Měli byste proto zvážit, zda chcete být i nadále tohoto nelegálního pracovního procesu, v němž nemáte práva jako běžný zaměstnanec a zároveň jste omezování ve svobodných rozhodnutích a fungování, jaké přísluší osobám při práci na živnostenský list.

Tip na článek

Tip: Neumíte se rozhodnout, zda zvolit živnost nebo zaměstnání, a nejraději byste měli obojí? Žádný problém, i to je totiž možné. V našem článku zjistíte, jak v takovém případě postupovat.

Jaké sankce hrozí za švarcsystém?

Švarcsystém není jen malý přestupek, za který dostane firma napomenutí. Pokuty jsou drsné. A navíc nehrozí pouze „zaměstnavateli“, ale i samotnému pracovníkovi.

Pokuty pro firmy: Pokud firma nelegálně zaměstnává osoby formou švarcsystému, pak jí hrozí pokuta v řádu milionů. Podle zákona o zaměstnanosti se tato pokuta může vyšplhat až do výše 10 milionů korun. Minimální hranice pokuty za švarcsystém se v případě menšího provinění pohybuje kolem 50 tisíc korun. Kromě těchto pokut ale hrozí zaměstnavateli také doměření neodvedených odvodů na sociální a zdravotní pojištění a klidně také penále za jejich opožděné zaplacení. Švarcsystém tedy může být klidně likvidační.

Pokuty pro pracovníka: Ani pracovník, který se stane součástí švarcsystému, není v bezpečí. Už proto by si měl dát pozor na to, zda se tohoto režimu neúčastní. Od inspekce práce mu hrozí pokuta ve výši až 100 tisíc korun. Kromě té ho pak také může čekat doplatek zdravotního a sociálního pojištění, protože pokud úřady rozhodnou, že se nejednalo o podnikání, ale o zaměstnání, mohou chtít po OSVČ doplatit rozdíl mezi odvedenými odvody a tím, co by platil zaměstnanec.

Kontrolu mohou ve firmách provádět jak inspektoráty práce, tak finanční úřady i Česká správa sociálního zabezpečení. Firma, která bude přistižena, že provozuje švarcsystém, navíc může přijít o možnost čerpat dotace a veřejné zakázky a finanční úřad jí může doměřit daň z příjmu, protože příjem pracovníka bude v tu chvíli považovaný za mzdu.

Jak se švarcsystému bránit?

Pokud vám firma nabídne práci na živnostenský list, ale vy máte přesto pocit, že půjde o švarcsystém, dejte si pozor a zeptejte se na podmínky. Pokud vám firma neumožní pracovat pro jiné klienty anebo vám bude chtít určovat pracovní dobu, je to špatné znamení. V takovém případě byste měli trvat na pracovní smlouvě.

Jestliže si nebudete čímkoliv jistí, můžete využít naši právní poradnu, nebo kontaktovat Státní úřad inspekce práce. A rozhodně se nebojte případně danou nabídku odmítnout, protože pokud vám daný zaměstnavatel nabízí jen švarcsystém, možná bude přece jen lepší poohlédnout se jinde. Nezapomeňte totiž, že pokuta hrozí případně i vám.

Tip na článek

Tip: Zaměstnání přes agenturu práce s sebou přináší také spoustu otázek a rizik, pokud systém není nastavený dle řádných pravidel. Zjistěte, jaké má agentura povinnosti a na co má právo zaměstnanec.

Shrnutí

Švarcsystém je nelegální forma zaměstnávání, kdy firma nutí pracovníka fungovat jako OSVČ, i když jeho práce splňuje znaky klasického zaměstnaneckého poměru. Zaměstnavatel tím obchází zákony, neplatí za pracovníka sociální a zdravotní pojištění a zbavuje se odpovědnosti. Pro pracovníka to znamená absenci nároků na dovolenou, nemocenskou či odstupné, slabší právní postavení a riziko doplatků na odvodech. Švarcsystém je v ČR zakázán, za jeho provozování hrozí pokuty až 10 milionů korun pro firmu a 100 tisíc korun pro pracovníka. Kontrolují ho inspektoráty práce i finanční úřady. Pokud má vaše pracovní spolupráce znaky zaměstnaneckého poměru, ale jste OSVČ, pravděpodobně se jedná o švarcsystém. V takovém případě je vhodné trvat na pracovní smlouvě nebo se obrátit na Státní úřad inspekce práce.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 6 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8—18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)