Jak jistě každý OSVČ ví, musí měsíc co měsíc odvádět zálohy na sociální a zdravotní pojištění.
Jak jistě každý OSVČ ví, musí měsíc co měsíc odvádět zálohy na sociální a zdravotní pojištění.
Výše těchto záloh je závislá na příjmu, který tento OSVČ dosáhl v minulém roce. Život živnostníka může být turbulentní a zisky z minulého období rozhodně nepřináší záruku zisků budoucích. Pojďme si nyní v kostce říci, jak reagovat na situaci, když vaše zisky dramaticky poklesnou, ale zálohy vám zůstanou vysoké, protože jste v minulém roce hodně vydělávali.
Změnili jste od Nového roku práci nebo jste přišli o důležitého klienta? Propadl se dramaticky váš příjem, ale povinnost platit odvody na sociálním a zdravotním pojištění tu zůstala? Nezoufejte, má to řešení. Vše ale závisí na vaší aktivitě. Úřady samy nepodniknou nic, protože i nadále předpokládají, že se vaše příjmy nezměnily. Při výpočtu záloh budou navíc vycházet z přehledu, který jim musíte odevzdat do 30. dubna (pokud nemáte daňové poradce).
Řešení je jednoduché – požádejte českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu o snížení záloh na tyto odvody v důsledku snížení vašich příjmů. Žádost se podává na speciálním formuláři: „Žádost o snížení měsíčního vyměřovacího základu OSVČ“ u České správy sociálního zabezpečení nebo např. „Žádost o snížení zálohy na pojistné pro OSVČ“ u Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Podáním žádosti to pro vás ale nekončí. Je nutné ještě doložit, že vám příjmy skutečně klesly. Rozdíl v příjmech mezi minulým a současným rokem musí být minimálně jedna třetina. Ta se vypočítá jako rozdíl průměrného příjmu v loňském a současném roce, přičemž se jako základ pro výpočet vezmou poslední tři po sobě jdoucí kalendářní měsíce. Pro názorný příklad jsme připravili následující tabulku:
Měsíc 2015 …………… výdělek | Měsíc 2016 …………… výdělek |
leden 2015 …………… 30 000 Kč | leden 2016 …………… 15 000 Kč |
únor 2015 …………… 60 000 Kč | únor 2016 …………… 30 000 Kč |
březen 2015 …………… 60 000 Kč | březen 2016 …………… 20 000 Kč |
celkem …………… 150 000 | celkem …………… 65 000 Kč |
Rozdíl příjmů v roce 2016 oproti roku 2015 je 85 000 Kč, což je více než 1/3 |
Z výše uvedené tabulky plyne, že příjmy za první tři měsíce roku 2016 poklesly o více než ⅓, a proto je možné požádat úřady o snížení záloh. OSVČ tak může poprvé učinit v průběhu dubna.
O snížení zálohy rozhoduje Česká správa sociálního zabezpečení nebo zdravotní pojišťovna podle interní metodiky. Platí, že zálohy nelze snížit pod zákonné minimum (v roce 2016 je minimální záloha pro OSVČ 1 972 Kč u sociálního pojištění a 1 823 Kč u zdravotního pojištění).
Dobrá zpráva je, že i když zálohy takříkajíc přeplatíte, úřady vám přeplatek na konci roku při podání přehledu vrátí. Případně můžete využít přeplatek na zálohy pro příští rok. Samozřejmě se ale vyplatí zbytečně nepřeplácet, zálohu snížit včas a peníze použít na rozvoj podnikání nebo osobní spotřebu.
Poskytneme vám zkušeného právníka pro vaše podnikání. Ať už budete jeho pomoc potřebovat nárazově, nebo třeba celý rok, bude vám vždy k dispozici. Při objednávce platíte pouze cenu za první měsíc služby, dále probíhá úhrada v měsíčních intervalech.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Poskytneme vám zkušeného právníka pro vaše podnikání. Ať už budete jeho pomoc potřebovat nárazově, nebo třeba celý rok, bude vám vždy k dispozici. Při objednávce platíte pouze cenu za první měsíc služby, dále probíhá úhrada v měsíčních intervalech.