Výše podpory v nezaměstnanosti podle typu výpovědi

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
12. listopadu 2024
5 minut čtení
5 minut čtení
Pracovní právo

Váháte, zda odejít z práce, ale netušíte, na jakou podporu v nezaměstnanosti byste měli případně nárok? Pak byste měli vědět, že ne každý způsob ukončení pracovního poměru zajišťuje stejnou výši dávky v nezaměstnanosti. V tomto článku se proto zaměříme na to, jak jednotlivé formy rozvázání pracovního poměru ovlivňují výši podpory a co by měl každý zaměstnanec před tímto krokem vědět.

Jaké druhy ukončení pracovního poměru existují?

Než se ponoříme do detailů, jak podpora v nezaměstnanosti funguje, pojďme si nejprve ujasnit, jaké vlastně existují možné formy ukončení pracovního poměru a jaký dopad mají na nárok a výši dávky v nezaměstnanosti.

  • Výpověď ze strany zaměstnance – Tedy taková, kdy se zaměstnanec rozhodne odejít z práce a sám podá výpověď.
  • Výpověď ze strany zaměstnavatele – Ta nastává zejména tehdy, když zaměstnavatel ukončí pracovní poměr z důvodů, jako je reorganizace nebo nadbytečnost.
  • Dohoda o ukončení pracovního poměru – V tomto případě se obě strany dohodnou na ukončení pracovního vztahu, přičemž dohoda může být z různých důvodů. Často se jedná o situace, kdy se zaměstnanec se zaměstnavatelem nepohodnou a rozvázání pracovního poměru je jediným možným řešením.
  • Okamžité zrušení pracovního poměru – K okamžitému zrušení pracovního poměru čili k takzvané výpovědi na hodinu dochází ze závažných důvodů, například ze strany zaměstnance kvůli zdraví nebo ze strany zaměstnavatele kvůli neplnění pracovních povinností nebo porušení nějakého nařízení.

Každý z těchto způsobů má jiné dopady na nárok na podporu v nezaměstnanosti a její výši.

Související služba

Potřebujete rozvázat pracovní poměr se svým zaměstnancem?

Pokud potřebujete propustit zaměstnance, pomůžeme vám s tím. Připravíme veškeré podklady tak, aby výpověď byla platná, trvalá a nezpochybnitelná. Stačí využít naši službu pod tímto formulářem a my vás budeme kontaktovat ohledně dalšího postupu.

Mám zájem

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Výše podpory v závislosti na druhu výpovědi

Jak už jsme zmínili, klíčovým faktorem pro určení, jaká bude výše podpory v nezaměstnanosti, je forma, jakou byl pracovní poměr ukončen. Výše podpory a to, po jak dlouhou dobu ji budete pobírat, se řídí přesně stanovenými pravidly. Ta ovlivňuje i to, zda k ukončení došlo na základě vůle zaměstnavatele, nebo jste ji podali vy jako zaměstnanec. Pojďme se podívat na jednotlivé situace.

1. Výpověď podaná zaměstnancem

Pokud zaměstnanec podá výpověď sám, nárok na podporu v nezaměstnanosti mu vzniká. Hned na začátku však musíme říct, že výše podpory je v tomto případě obvykle nižší. Tento krok totiž zmiňovaná pravidla vnímají jako „neopodstatněné“ ukončení pracovního poměru, pokud pro výpověď nejsou závažné důvody, například výpověď ze zdravotních důvodů může být výjimkou.

Výše podpory v nezaměstnanosti, když dáte výpověď, se tedy pohybuje takto:

  • Podpora činí pouze 45 % z vašeho průměrného čistého měsíčního výdělku.
  • Tato snížená podpora platí po celou dobu, kdy máte jako uchazeč o zaměstnání nárok na podporu, tedy od počátku až do konce vyplácení dávek.
  • Délka podpory v nezaměstnanosti pak závisí na věku uchazeče: Lidé do 50 let mají nárok na podporu 5 měsíců, lidé ve věku 50–55 let pak 8 měsíců a nad 55 let je to až 11 měsíců.

Výjimku tvoří případy, kdy zaměstnanec ukončil pracovní poměr z vážného důvodu, jako je například zhoršení zdravotního stavu, péče o člena rodiny nebo nutnost přesídlení. V takových případech může být podpora vyšší.

2. Výpověď podaná zaměstnavatelem

Pokud váš pracovní poměr ukončí zaměstnavatel, zejména z organizačních důvodů (například kvůli nadbytečnosti), máte nárok na podporu v nezaměstnanosti v plné výši. Vy jako zaměstnanec v tomto případě totiž nijak neovlivňujete ukončení pracovního vztahu, a proto máte nárok na plnou podporu bez snížení.

Výše podpory v nezaměstnanosti, když vám dostanete výpověď, se tedy pohybuje takto:

  • První dva měsíce dostáváte 65 % z průměrného měsíčního čistého výdělku.
  • Třetí a čtvrtý měsíc vám pak od státu přijde 50 % z průměrného měsíčního čistého výdělku.
  • Od pátého měsíce dále potom můžete očekávat 45 % z průměrného měsíčního čistého výdělku.

V případě, že váš zaměstnavatel ukončil pracovní poměr z vážného důvodu (např. z důvodu zaviněného jednání zaměstnance), může být podpora také snížena, přestože výpověď podal zaměstnavatel. Pokud si nejste jistí, na jakou výši podpory máte ve vašem případě nárok, obraťte se na nás o radu, kterou získáte do 48 hodin.

3. Dohoda o ukončení pracovního poměru

Dohoda může být z hlediska podpory v nezaměstnanosti výhodná i nevýhodná. Pokud je váš pracovní poměr ukončen dohodou, záleží na důvodu, který je v dohodě uvedený. Pokud je důvodem například organizační změna nebo zdravotní důvody, máte nárok na plnou podporu. Pokud ovšem dohoda nezmiňuje žádné vážné důvody, pak je podpora obvykle nižší.

Výše podpory v nezaměstnanosti při ukončení dohodou se tedy pohybuje takto:

  • Pokud je dohoda uzavřena z vážných důvodů, jako je například zhoršení zdravotního stavu, podpora odpovídá plné výši, jak jsme uváděli výše (65 %, 50 %, 45 %).
  • Pokud v dohodě žádné vážné důvody uvedeny nejsou, zaměstnanec dostává pouze 45 % podpory po celou dobu vyplácení.

Z této skutečnosti zcela logicky vyplývá, aby zaměstnanci, pokud jim to situace umožňuje, v případě sjednávání dohody o rozvázání pracovního poměru usilovali o to, aby důvod dohody byl ve výpovědi uvedený.

Tip na článek

Tip: Přečtěte, jaká práva a povinnosti zaměstnavatele vůči zaměstnanci existují a ujistěte se, že u vás v práci skutečně všechno funguje tak, jak by mělo.

4. Okamžité zrušení pracovního poměru

V případě okamžitého zrušení pracovního poměru zaměstnancem ze závažného důvodu, například kvůli zdravotnímu stavu nebo když váš zaměstnavatel hrubě poruší své povinnosti, máte nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti (65 %).

Tento způsob rozvázání pracovního poměru je však poměrně vzácný a často vyžaduje právní nebo lékařské důvody. Jako zaměstnanec byste měli mít dokumentaci, která tento váš krok ospravedlní. Pokud potřebujete právní zastoupení nebo radu, kontaktujte nás.

Často kladené otázky

Mám nárok na podporu, když dám výpověď ve zkušební době?

Ano, také při výpovědi ve zkušební době máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ovšem její výše může být ovlivněna důvody, které k výpovědi vedly. Jestliže byla výpověď podána z vaší strany a nebyla způsobena závažnými důvody, bude podpora snížena na 45 % průměrného výdělku.

Jaké faktory ovlivňují nárok na plnou podporu?

Nárok na plnou podporu mají zaměstnanci, jejichž pracovní poměr byl ukončený ne jejich vlastní vinou – například v důsledku organizačních změn ze strany zaměstnavatele nebo kvůli zdravotním důvodům.

Co se stane, pokud pracovní poměr ukončím bez důvodu?

Pokud ukončíte pracovní poměr bez vážného důvodu, výše podpory v nezaměstnanosti vám bude snížena na 45 % z průměrného měsíčního výdělku. Tato snížená podpora vám bude vyplácena po celou dobu, na kterou máte nárok.

Shrnutí

Jak vidíte, způsob ukončení pracovního poměru výrazně ovlivňuje výši dávky v nezaměstnanosti, kterou uchazeč obdrží. Pokud zvažujete podání výpovědi, aniž byste již měli zajištěnou jinou práci, doporučujeme vám vždy zvážit důvody ukončení, protože budou mít dopady na výši podpory v nezaměstnanosti, kterou budete pobírat. Jestliže vám to situace dovoluje, zvažte před podáním výpovědi konzultaci s naším právníkem, který vám pomůže nalézt optimální řešení.

 

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Chci propustit zaměstnance

Pomůžeme vám rozvázat pracovní poměr se zaměstnancem tak, aby výpověď byla platná, nezpochybnitelná a vše proběhlo bez hrozby pokut či dalších rizik pro vaši firmu. Pomoc poskytujeme rychle, za předem danou cenu a v celé ČR. Zaplatit můžete po poskytnutí služby.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)