eva
Zápisy do obchodního rejstříku
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Kde získat výpis z obchodního rejstříku?

Chystáte se uzavřít spolupráci s novou společností a chcete si udělat její rychlou kontrolu? Nebo zakládáte bankovní účet pro své vlastní podnikání? Tyto a další situace řeší výpis z obchodního rejstříku. Kde ho získat, kdy vám bude stačit jeho online verze a co si vyžaduje verzi oficiální? To zjistíte v tomto článku.

Složky s papíry obsahující informace z výpisu z obchodního rejstříku
4 minuty čtení
22. 4. 2021

Kapitoly článku

Obchodní rejstřík

Obchodní rejstřík je veřejný seznam, který obsahuje zákonem stanovené údaje o většině právnických a některých fyzických osobách. Pro každého podnikatele či jiný subjekt je vedena zvláštní složka. Kromě toho je součástí obchodního rejstříku i sbírka listin obsahující důležité zákonem stanovené listiny pro jednotlivé podnikatele.

Které informace o společnostech jsou uvedeny v internetovém výpisu rejstříku?

 • V první části naleznete datum a vznik zápisu společnosti, spisovou značku, název obchodní firmy a její sídlo, identifikační číslo, právní formu a předmět podnikání.
 • Další část je věnována statutárnímu orgánu a obsahuje informace o počtu členů a jednatelích – konkrétně jejich jména, data narození, adresy a dny vzniku a zániku jejich funkce.
 • V poslední části jsou údaje o společnících, informace o podílech, základní výši kapitálu a stejně tak o tom, zda byl vydán kmenový list.

Do rejstříku můžete nahlížet online, snadno ovšem získáte i kompletní výpis v tištěné podobě.

Tip: Porovnejte si výhody a nevýhody podnikání právnické osoby oproti podnikání na živnostenský list.

Online nahlížení do obchodního rejstříku

Obchodní rejstřík je k dispozici v online verzi na webových stránkách Justice.cz, které jsou provozované přímo Ministerstvem spravedlnosti ČR. Tady stačí zadat název podnikatelského subjektu, jeho identifikační číslo nebo spisovou značku, pod kterou byl do obchodního rejstříku zaveden. Bezplatně a bez nutnosti jakékoli registrace získáte všechny podrobnosti. Následně si můžete veškeré detaily rozkliknout a projít, nebo si je rovnou stáhnout, případně i vytisknout.

Online náhled do rejstříku
Online náhled do rejstříku

Platný versus úplný výpis

K dispozici jsou dvě verze výpisu – platný (nebo také aktuální) a úplný. V případě aktuálního výpisu máte k dispozici pouze údaje, které jsou ke dni vyhledávání v obchodním rejstříku  platné. Úplný výpis poté obsahuje veškeré údaje, které byly do rejstříku zadány kdykoli v minulosti. V úplném výpisu tak můžete mimo jiné najít třeba změny sídla, orgánů nebo majitelů a spoluvlastníků firmy.

Pro ukázku přikládáme úvod úplného výpisu obchodní firmy ČEZ – na webových stránkách OR si ho můžete projít celý. Jen pro zajímavost – ke studiu byste měli 77 stran informací.

Platný a úplný výpis nabízí rozdílné pohledy
Platný a úplný výpis nabízí rozdílné pohledy

Pomůžeme vám s podklady i zápisem do rejstříku

Potřebujete připravit podklady pro zápis do rejstříku? Nebo vás zajímá, jak potřebné změny zapsat či změnit? Se vším vám s nimi pomůžeme. S námi máte jistotu, že zápis proběhne hladce a na první pokus.

Chci pomoct se zápisem

Výpis z obchodního rejstříku

Už jsme zmínili, že výpis z obchodního rejstříku získáte přímo na webových stránkách. Takový výpis vám stačí v případě, že si jen potřebujete prověřit jinou firmu a její historii, chcete zjistit sídlo a identifikační číslo subjektu nebo chcete vědět, zda se váš zápis v pořádku propsal do rejstříku. Výpis získaný z webových stránek, který si sami vytisknete, má čistě informativní povahu a nemůžete ho použít pro oficiální žádosti. V takovém případě už budete potřebovat ověřený záznam.

Pokud vám stačí jeho digitální podoba, stačí si stáhnout PDF na stránkách Justice.cz, případně zažádat o jeho zaslání do datové schránky. Soubor obsahuje elektronickou značku soudu ověřující jeho platnost. To ovšem platí jen v případě, že dokument zůstane v elektronické podobě.

Obchodní rejstřík je potřeba sledovat. Informace v něm nejsou statické ale mění se v čase. I vy můžete dát podmět k vymazání některých informací.

Tip: Na co nezapomenout ve smlouvě o spolupráci mezi OSVČ, abyste se nedostali do problémů?

Výpis z obchodního rejstříku je velmi užitečný dokument
Výpis z obchodního rejstříku je velmi užitečný dokument

Kam si dojít pro oficiální papírový výpis

Potřebujete oficiální, vytištěný výpis z obchodního rejstříku? Potom stačí navštívit rejstříkový soud nebo pobočku služby Czech POINT. Pokud na výpis nespěcháte, můžete si jeho ověřenou kopii objednat i online na stránkách Czech POINTu. Výpis vám poté bude odeslán na dobírku se standardní dobou dodání cca tři pracovních dnů. O výtisk nebo zaslání výpisu z obchodního rejstříku může požádat každý – nejen majitel nebo zaměstnanec společnosti, ale také kdokoli jiný, a to i zcela anonymně.

A kdy je oficiální výpis potřeba? Jako majitel firmy můžete být vyzváni k předložení ověřeného výpisu například při zakládání podnikatelského účtu. Bance můžete předložit i původní výpis, který obdržíte při registraci do rejstříku a některé banky si výpis i sami stáhnou. Je ovšem třeba počítat s jeho omezenou platností (banka může požadovat předložení výpisu, který není starší než tři měsíce). Cena oficiálního papírového výpisu se odvíjí od jeho rozsahu. Za první stranu výpisu zaplatíte 100 Kč, za každou další poté 50 Kč.

Tip: Víte, jak se zapisují informace do obchodního rejstříku?

Vyhněte se chybám a splňte své povinnosti

Řešíte založení společnosti, zápis do obchodního rejstříku nebo změnu zapsaných údajů? Rádi vám s podklady i zápisem pomůžeme, aby po právní stránce proběhlo vše bez problémů.  Vše proběhne jednoduše, on-line, na míru tomu, co potřebujete, a za předem danou cenu. Většinu případů vyřídíme do dvou pracovních dnů.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

 • Vše zvládneme online
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Zápisy do obchodního rejstříku

Provedeme za vás zápis do obchodního rejstříku nebo zařídíme případné změny. S námi máte jistotu, že zápis proběhne bez problémů a na první pokus. Jednáme rychle, profesionálně a za předem stanovené ceny. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

4000 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Témata článku:

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

 • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
 • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
 • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
 • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

4.8
29 referencí

Paní Kouzelná

před 8 měsíci

Rychlá a profesionální právní řešení za předem jasné ceny. Může být snad něco lepšího? I když to možná bude znít „až příliš dobře, aby to byla pravda,“ ráda se s vámi...

Monika Holcátová

před 8 měsíci

S darovací smlouvou od vás jsem neměla na katastru nejmenší problém. Pracovnice u okénka se podívala na logo a poznamenala, že vaše smlouvy jsou vždy v pořádku. Dostupný advokát mi...

Pavel Kasal

před 8 měsíci

Při předčasném odstoupení od operativního leasingu mi byla vyúčtována nesmyslně vysoká částka za to, že se vůz údajně prodal za podstatně nižší cenu, než byla jeho tržní hodnota. To se...

Mohlo by vás také zajímat

New apartment building

Jak probíhá vymáhání pohledávky krok za krokem

Máte na stole neproplacené faktury? Dle společnosti IPSOS řešilo podobný problém přes 89 % podnikatelů. A každý pátý dokonce zažil situaci, kdy jeho faktura nebyla proplacena vůbec. Dostali jste se…

4. 8. 2020
Podepsaná smlouva o spolupráci mezi OSVČ

Na co nezapomenout ve smlouvě o spolupráci mezi OSVČ, abyste se nedostali do problémů?

Nadšení ze zisku prvních klientů záhy střídá komplikované řešení kvůli nedostatečné, nebo dokonce neexistující smlouvě o spolupráci mezi OSVČ. Vztahy s klienty ovšem nemají mnohdy správně ošetřeny ani podnikatelé –…

13. 10. 2020
Vzor dohody o mlčenlivosti (NDA)

Vzor dohody o mlčenlivosti (NDA)

Chystáte se uzavřít dohodu o mlčenlivosti tzv. NDA (non disclosure agreement), abyste ochránili vaše know-how? V jednodušších případech můžete použít náš vzor, který vám zde nabízíme ke stažení, a v…

1. 3. 2021

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2021