Co je to trestní rejstřík a co znamená zápis v něm
Trestní rejstřík je oficiální záznam, který obsahuje informace o pravomocně odsouzených osobách a jejich trestných činech. Tento rejstřík vede a spravuje Ministerstvo spravedlnosti. V praxi se s ním nejčastěji setkáte, když žádáte o zaměstnání. V tomto případě po vás totiž bude váš budoucí zaměstnavatel požadovat výpis z rejstříku trestů. Jak vás tedy může zápis v trestním rejstříku ovlivnit?
- Problémy se zaměstnáním: Jak už jsme avizovali, mnoho zaměstnavatelů požaduje výpis z trestního rejstříku jako součást přijímacího procesu a často vyloženě vyžadují čistý trestní rejstřík. Zápis v trestním rejstříku proto může negativně ovlivnit vaše šance na získání zaměstnání.
- Problémy s podnikáním: Živnost můžete v mnoha případech získat, i když máte zápis v trestním rejstříku. Ale jste v této oblasti do určité míry omezeni. Např. některé koncesované živnosti si totiž založíte jen s čistým rejstříkem.
- Vízum a povolení k pobytu: Některé země mohou při žádosti o vízum nebo povolení k pobytu vyžadovat čistý trestní rejstřík. Zápis v trestním rejstříku vám tak může zavřít dveře do vaší vysněné destinace.
Související služba
Potřebujete poradit?
Máte otázku týkající se výmazu z trestního rejstříku nebo potřebujete pomoci se sepsáním žádosti o výmaz? Rádi vám pomůžeme. Vše vyřešíme rychle, spolehlivě a zcela online.
Mám otázku
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Jak získat výpis z trestního rejstříku
Jak už jsme řekli, výpis z rejstříku trestů pro vás bude chtít s nejvyšší pravděpodobností zaměstnavatel při nástupu do nové práce. Jak si ho tedy opatřit? Máte hned několik možností:
Osobně na Czech Pointu
Czech Pointy naleznete na městských úřadech, u soudů, u notářů nebo nejjednodušeji na pobočkách České pošty. Při žádosti o výpis z trestního rejstříku musíte předložit váš občanský průkaz nebo v případě, že žádáte pro někoho jiného, musíte mít úředně ověřenou plnou moc.
Dostanete k podpisu písemnou žádost o výpis z trestního rejstříku, která se musí ze zákona archivovat a zaplatíte správní poplatek 100 korun.
Tip na článek
Tip: Přečtěte si, jaké správní poplatky máme a jaká je jejich výše.
Online na Portálu občana
Portál občana představuje nejjednodušší způsob, jak si výpis z trestního rejstříku obstarat. Je to nejen jednoduché, ale i pohodlné a zadarmo. K portálu občana se můžete přihlásit buď pomocí identity občana nebo datové schránky.
Pro získání identity občana můžete využít různé metody. Jednou z nejjednodušších je využití bankovní identity. V tomto případě vám stačí mít internetové bankovnictví, kde přihlášení potvrdíte stejně jako když potvrzujete platbu na internetu.
Přihlásit se můžete z jakéhokoliv zařízení, je ale potřeba mít v prohlížeči povolené použití JavaScriptu, který slouží ke správnému zobrazení webových stránek.
Jakmile se dostanete do samotného Portálu občana zobrazí se vám seznam nabízených služeb. V těch můžete vyhledávat buď pomocí vyhledávacího řádku nebo použít jednotlivé kategorie.
Jakmile kliknete na Výpis z rejstříku trestů fyzických osob, stačí už jen kliknout na stáhnout a výpis se vám automaticky stáhne. Případně můžete zaškrtnutím jednotlivých polí požádat o výpis ze zahraničí, výpis v jiném jazyce nebo speciální výpis z trestního rejstříku z důvodu pravidelného a přímého kontaktu s dětmi. V tomto případě si na vyřízení vaší žádosti chvíli počkáte a výpis vám přijde na vaši emailovou adresu.
Kdy dochází k vymazání trestního rejstříku
Není divu, že v případě záznamu v trestním rejstříku doufáte v co nejdřívější výmaz. Bohužel to ale nebude jen tak. K výmazu trestního rejstříku totiž dochází po stanovené době a za splnění určitých podmínek. Pojďme se podívat kdy a jak přesně:
Zahlazení odsouzení automaticky ze zákona
K výmazu z trestního rejstříku dochází automaticky ze zákona po uplynutí určité doby a splnění stanovených podmínek. Lhůty i podmínky se přitom liší podle druhu trestu.
Prvním takovým trestem je podmíněný trest neboli lidově podmínka. Tento trest znamená, že byl odsouzený odsouzen k trestu odnětí svobody, ale do vězení nastoupit nemusí pod podmínkou, že bude dodržovat stanovená pravidla. K výmazu z rejstříku pak dochází rok po úspěšném uplynutí stanovené délky trestu.
U obecně prospěšných prací a zákazu činnosti dochází k zahlazení hned poté, co trest skončí.
Důležitou informací je také fakt, že pokud bylo odsouzenému uloženo ochranné opatření (např. ochranná léčba nebo zabezpečovací detence), nemůže dojít k výmazu z rejstříku trestů do té doby, než dojde k ukončení tohoto ochranného opatření.
Zahlazení odsouzení prezidentem
K výmazu z rejstříku trestů může dojít také v případě, že dostanete milost od prezidenta nebo pokud prezident vyhlásí amnestii. Jedná se ale o výjimečné případy. Pokud byste chtěli žádat o milost. Je třeba zaslat písemnou žádost do kanceláře prezidenta republiky. Žádost by měla obsahovat vaše osobní údaje, popis trestného činu, za který jste byli odsouzeni, a důvody, proč by vám měla být milost udělena. Je vhodné přiložit i relevantní dokumenty, jako jsou soudní rozhodnutí, lékařské zprávy nebo jiné důkazy podporující vaši žádost. Lhůta pro vyřízení není stanovena a tak vám v tomto případě nezbývá nic jiného, než čekat a doufat.
Zahlazení odsouzení na žádost odsouzeného
Podat si žádost je nutné u nepodmíněného trestu odnětí svobody a alternativních trestů (jako je např. domácí vězení, zákaz pobytu, peněžní pokuta, zákaz vstupu na různé akce, propadnutí věci nebo majetku). K výmazu z rejstříku trestů ale může dojít až po uplynutí stanovené doby po skončení trestu. Tato doba se určuje dle závažnosti spáchaného trestného činu následovně:
- Po 1 roce od skončení trestu, jestliže vám bylo uděleno domácí vězení, zákaz pobytu, peněžní pokuta, zákaz vstupu na různé akce, propadnutí věci nebo majetku.
- Po 3 letech od skončení trestu, který nebyl delší než 1 rok.
- Po 5 letech od skončení trestu, který byl delší než 1 rok.
- Po 10 letech od skončení trestu, který byl delší než 5 let.
- Po 15 letech od skončení výjimečného trestu.
Podmínkou je, že jste v této době vedli řádný život. Pokud jste byli propuštěni dřív na podmínku, pak se počítá pouze s dobou, kterou jste strávili ve vězení. Tedy v případě, že jste dostali 5 let natvrdo, ale vězení opustili s podmínkou po třech letech, začíná vám lhůta pro výmaz běžet po propuštění z vězení. Týká se vás tedy podmínka vést řádný život 5 let, nikoliv 10 let. Dále platí, že pokud máte na kontě více trestů, pak se počítá s tím nejdelším z nich.
Co si představit pod pojmem řádný život? Tento pojem nemá právní zakotvení a záleží proto na rozhodnutí soudu. Prakticky to ale znamená, že osoba vede život, který je v souladu se zákony a obecně přijímanými společenskými normami.
Žádost o výmaz z rejstříku trestů
K tomu, aby byl záznam vymazán, je potřeba aktivně jednat:
Kdy podat žádost o výmaz z rejstříku trestů?
Žádost o výmaz z rejstříku trestů, tedy žádost o zahlazení odsouzení, můžete podat jakmile uplyne výše stanovená doba během které jste vedli řádný život. Zkusit to můžete i dřív, ale je třeba počítat s tím, že ke schválení dochází jen ve výjimečných případech.
Co by měla obsahovat žádost o výmaz z rejstříku trestů?
Žádost o zahlazení odsouzení, by měla obsahovat několik důležitých informací, aby mohla být soudem řádně posouzena. Zde je přehled toho, co by taková žádost měla zahrnovat:
Osobní údaje žadatele:
- Jméno a příjmení.
- Datum narození.
- Rodné číslo (pokud je známo).
- Adresa trvalého bydliště.
- Kontaktní údaje (telefonní číslo, e-mail).
Údaje o odsouzení:
- Datum a spisovou značku rozsudku, kterým bylo odsouzení vyneseno.
- Název a sídlo soudu, který odsouzení vynesl.
- Popis trestného činu, za který jste byli odsouzeni.
- Druh a výši uloženého trestu.
- Datum vykonání trestu (např. ukončení výkonu trestu odnětí svobody, zaplacení peněžitého trestu, ukončení zákazu činnosti).
Důvody pro zahlazení odsouzení:
- Uveďte, že jste vedli řádný život po stanovenou dobu od vykonání trestu.
- Popište své současné osobní, rodinné a pracovní poměry (např. zaměstnání, rodinné zázemí).
- Uveďte případné důvody, které by mohly svědčit pro vaše zahlazení odsouzení (např. bezúhonnost, sociální nebo zdravotní důvody, dobrovolnické aktivity).
Podklady a důkazy:
- Potvrzení o zaměstnání nebo reference od zaměstnavatele.
- Potvrzení o účasti na rehabilitačních nebo terapeutických programech (pokud byly nařízeny).
- Svědectví od sousedů, přátel, nebo komunitních organizací potvrzující váš řádný život.
- Další relevantní dokumenty, které mohou podpořit vaši žádost (např. lékařské zprávy, doklady o dobrovolnických aktivitách).
Prohlášení žadatele:
- Prohlášení, že všechny uvedené údaje jsou pravdivé a že žádáte o zahlazení odsouzení dle příslušných ustanovení trestního zákoníku.
Datum a podpis:
- Datum sepsání žádosti.
- Vlastnoruční podpis žadatele.
Tip na článek
Tip: Se sepsáním žádosti o výmaz i samotným podáním vám rádi pomůžeme. Věnovat se vám bude advokát, který je v trestním právu jako ryba ve vodě a pomůže vám se sepsáním neprůstřelné žádosti.
Kam podat žádost o výmaz z rejstříku trestů?
Žádost o výmaz z rejstříku trestů se podává k okresnímu (případně obvodnímu soudu pro Prahu) v místě vašeho trvalého pobytu. Žádost můžete podat osobně na podatelně příslušného soudu nebo zaslat poštou. Za žádost se nic neplatí.
Jak dlouho trvá výmaz z rejstříku trestů?
Pro vyřízení vaší žádosti není zákonem stanovena žádná lhůta. To znamená, že rychlost vyřízení záleží na celkové vytíženosti místního soudu a může se značně lišit. Pokud by soud vaši žádost schválí, musí se ještě počkat na nabytí právní moci tohoto rozhodnutí a až následně se tato změna posílá do trestního rejstříku. Celý proces tak může zabrat několik týdnů, ale i měsíců.
Vzor žádosti o výmaz z rejstříku trestů
Žádost o zahlazení odsouzení
Jméno a příjmení: Jan Novák
Datum narození: 1.1.1971
Rodné číslo: 12345668
Adresa trvalého bydliště: Květinová 123, Praha 1, 110 00
Kontaktní údaje (telefonní číslo, e-mail): 733 123 456, Jan.Novak@seznam.cz
Vážený soudue,
dovoluji si Vás požádat o zahlazení mého odsouzení vedeného pod spisovou značkou 5 T 123/2018 u Obvodního soudu pro Prahu 1 ze dne 15. března 2018 za trestný čin krádeže podle § 205 trestního zákoníku.
Dne 15. března 2018 jsem byl odsouzen k trestu nepodmíněného odnětí svobody v trvání 6 měsíců. Tento trest jsem vykonal dne 15. září 2018.
V souladu s § 69 trestního zákoníku jsem od té doby vedl řádný život a nedopustil jsem se žádného dalšího trestného činu. Níže uvádím podklady pro podporu mé žádosti:
- Potvrzení o zaměstnání:
- Zaměstnán jsem u společnosti ABC s.r.o. od 1. října 2018 na pozici skladníka.
- Přiložené reference od zaměstnavatele potvrzují mé řádné plnění pracovních povinností.
- Doklady o účasti na rehabilitačních programech:
- Absolvoval jsem program “Resocializační centrum Praha” od 1. října 2018 do 31. prosince 2018, což dokládám přiloženým certifikátem.
- Další relevantní doklady:
- Potvrzení o zapojení do dobrovolnických aktivit u organizace “Pomoc v nouzi” od ledna 2019 do současnosti.
Vzhledem k výše uvedenému se domnívám, že byly splněny všechny zákonné podmínky pro zahlazení mého odsouzení. Proto žádám soud, aby podle § 105 odst. 1 trestního zákoníku rozhodl o zahlazení odsouzení z rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1, ze dne 18. března 2018, spisové značky 5 T 123/2018.
Děkuji Vám za zvážení mé žádosti.
S úctou,
Jan Novák
(podpis)
V Praze dne 18.5.2024
Přílohy:
- Potvrzení o zaměstnání
- Reference od zaměstnavatele
- Certifikát o absolvování rehabilitačního programu
- Potvrzení o dobrovolnické činnosti
Shrnutí
Zápis v trestním rejstříku může významně ovlivnit váš život, zejména při hledání zaměstnání, podnikání nebo žádostech o víza a povolení k pobytu. Existují však cesty, jak dosáhnout výmazu tohoto záznamu. Výmaz může proběhnout automaticky po určité době a splnění zákonem stanovených podmínek, na základě prezidentské milosti nebo na žádost odsouzeného. Proces podání žádosti o výmaz z rejstříku trestů vyžaduje pečlivé shromáždění potřebných informací a dokumentů a podání k příslušnému soudu.