avatar-01@2x
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Jak může insolvenční rejstřík ochránit vaše finance?

Finanční situaci máte zcela pod kontrolou, nikde nedlužíte a pokud ano, tak řádně splácíte. Insolvenční rejstřík je tedy něco, co vás vůbec nezajímá. Možná by ale mělo. Jedná se o velmi praktický nástroj, který může být užitečný nám všem. Řekneme si, proč se o něj zajímat, co v něm lze vše najít a jak v něm vyhledávat. Zareagujeme i na časté mýty a dotazy s rejstříkem spojené.

Starší žena si na internetu ověřuje své věřitele v insolvenčním rejstříku
5 minut čtení
24. 9. 2021

Kapitoly článku:

Koho a co vše v insolvenčním rejstříku najdu?

Půjčil jsem si v bance. Jsem proto v rejstříku dlužníků?

Kamarád, se kterým jsem podnikal, tvrdí, že mu dlužím peníze a podal na mě žalobu k soudu. Teď kvůli němu budu mít problémy a záznam v insolvenčním rejstříku.

Pojem “rejstřík dlužníků” je poměrně obecný a veřejností takto bývají označovány různé typy rejstříků, včetně insolvenčního. Existuje totiž více registrů, které se nějakou formou dluhů zabývají, a je třeba vždy rozlišit, o kterém konkrétním se mluví. Obecně ale platí, že se zdaleka všechny “dluhy” a všichni “dlužníci” do insolvenčního rejstříku nezapisují. Můžete si tedy v klidu vzít spotřebitelský úvěr, hypotéku či jinou obdobnou půjčku a záznam zde mít rozhodně nebudete.

Stejně tak, pokud probíhá běžné soudní řízení, v rámci něhož se vymáhá určitá částka, nejedná se o insolvenční řízení, které by se do insolvenčního rejstříku zapisovalo. A netýká se to ani exekuce, která rovněž bývá s insolvencí někdy zaměňována. U exekuce jde o soudní vymáhání určitého konkrétního plnění, které nechce dlužník dobrovolně splácet, ačkoliv jeho majetek by na plnění dluhu postačoval. Exekuce jsou zapisovány do Centrální evidence exekucí.

Insolvenční rejstřík shromažďuje výhradně záznamy o subjektech v rámci České republiky, u nichž probíhá tzv. insolvenční řízení. To je zvláštním druhem soudního řízení pro případ, kdy někomu jeho dluhy lidově řečeno “přerostly přes hlavu” a je tedy dlouhodobě neschopen své finanční závazky plnit. Díky insolvenčnímu řízení dojde k vypořádání dluhů dlužníka, který tak může začít “ s čistým štítem”, a k alespoň částečnému uhrazení pohledávek věřitelů.

Tip: Máte na stole neproplacené faktury? Využijte náš detailní návod pro vymáhání pohledávek.

Máte problém s dlužníkem v insolvenci?

Váš problém posoudíme a do 24 hodin vypracujeme návrh právních služeb vedoucích k jeho vyřešení. Pomůžeme vám se k vaším financím opět dostat.

Chci pomoci získat své peníze

Za první polovinu roku 2021 bylo například v Česku podáno 13 153 nových insolvenčních návrhů. Navzdory probíhajícímu covidu a jeho významnému dopadu na ekonomiku, jde ale překvapivě o 13% pokles ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku.

Insolvenční rejstřík spravuje a provozuje Ministerstvo spravedlnosti a najdete ho na webové adrese https://isir.justice.cz. Databáze je veřejně přístupná pro všechny a vyhledávání informací v ní je bezplatné.

Najdeme zde záznamy o osobách fyzických (podnikajících i nepodnikajících) i právnických. Ke každé zapsané osobě jsou tu informace jak o ní samotné (to je podle povahy subjektu IČO, sídlo, rodné číslo, bydliště), tak také datum a důvod zahájení insolvenčního řízení.

Pro každého dlužníka je veden jeden spis, do kterého se zapisují:

  • rozhodnutí insolvenčního soudu,
  • veškerá podání, týkající se daného řízení, pokud soud nerozhodne, že některé osobní údaje nebudou zveřejněny,
  • další informace, které stanoví zákon.

TIP: Od insolvenčního rejstříku je třeba odlišit jiné rejstříky, které provozují jiné státní či soukromé subjekty. Z těch nejvýznamnějších jde o již zmíněnou Centrální evidenci exekucí, provozovanou Exekutorskou komorou a SOLUS, kde si sdílejí informace o nezaplacených pohledávkách různé ekonomické sektory. Jsou mezi nimi například banky, stavební spořitelny, nebankovní finanční instituce, poskytovatelé telekomunikačních služeb či distributoři energií.

Může být insolvenční rejstřík užitečný skutečně všem?

Nejsem podnikatel. K čemu mi je insolvenční rejstřík?

To, že nejste podnikatel a nepodepisujete klasické obchodní smlouvy, ještě zdaleka neznamená, že neuzavíráte žádné “obchody”. Každý nákup na internetu, každá zakázka u řemeslníka představuje uzavření smlouvy a v některých případech se vyplatí doprovodit je nahlédnutím do insolvenčního rejstříku.

Insolvenční rejstřík je cenným nástrojem nejen pro věřitele, dlužníky a insolvenční správce, ale také pro zaměstnavatele, podnikatele, pronajímatele nemovitostí a obecně všechny, kdo vstupují do nějakých právních vztahů s osobami, které neznají důvěrně.

Například zaměstnavatelé si někdy prověřují zájemce o práci. Taková “lustrace” jim může být užitečná, pokud chtějí dané osobě svěřit práci s financemi, bankovní poradenství či finanční řízení. Vycházejí přitom z toho, že osoba, která nebyla schopna ukočírovat své závazky, není pro takovou práci zpravidla vhodnou.

Stejně tak je pro kohokoliv dobré nahlédnout do insolvenčního rejstříku v případě, že chce uzavřít prodat či koupit od jiné osoby např. nemovitost bez právních vad. Ale obezřetnost se vyplatí i u mnohem méně nákladných položek než je koupě bytu.

Tip: Podobné téma jsme zpracovali také v článku Koupě bytu v exekuci.

Potřebuji najít, komu všemu “můj” dlužník dluží. Najdu to v rejstříku?

V případě, že insolvenční návrh podal dlužník, má podle zákona povinnost uvést seznam všech věřitelů, kterým dluží. Takže tuto informaci v rejstříku naleznete. Mnohost (tedy nejméně dva) věřitelů je i podmínkou pro zahájení řízení, takže nejméně jeden další věřitel existuje. Pakliže podal návrh některý z věřitelů, záleží na tom, kteří další věřitelé se se svými pohledávkami přihlásili.

Co potřebuji znát pro vyhledávání v insolvenčním rejstříku?

Vyhledávání v rejstříku je snadné, pokud znáte nějaké základní údaje o osobě, kterou si chcete lustrovat. Stačí zadat například jméno a příjmení, rodné číslo, u právnických osob pak IČO nebo obchodní jméno společnosti.

V případě, že danou osobu v rejstříku najdete, můžete si otevřít její spis (resp. online podobu spisu, která nemusí být zcela totožná s fyzickým spisem) a vidíte zde přehled podání a usnesení, které se jejího případu týkají. U každého takového záznamu lze dohledat, kdy byl učiněn a rovněž lze rozkliknout jeho plné znění.

Najdu v rejstříku i ukončené záležitosti?

V rejstříku jsou uchovávány záznamy nejen po dobu insolvenčního řízení, ale také pět let po něm. Tato lhůta se nedá nijak zkrátit či prominout. K vymazání je příslušný pouze insolvenční soud.

img-hero-hp

Nechte si poradit od právníků online

  • Vše zvládneme on-line
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

221103_dostupny-advokat_071

Mgr. Marek Svobodný

Baví mě řešit složité případy, ale největší uspokojení v advokacii může přijít i u zcela jednoduché otázky. Je jím pocit, že jsem klientovi skutečně pomohl shodit kámen ze srdce. To platí v rodinném právu dvojnásob.

Vzdělání

  • 2008: Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf Univerzity Palackého v Olomouci

Recenze služby Dostupný advokát

Ing. Lucie Proroková, Ostrava

před 2 roky

S jednorázovou konzultací jsem byla velice spokojena. Získala jsem zpětnou vazbu ke smlouvě, kterou jsem potřebovala, a navíc jsem z celé konzultace získala zápis. A to vše v poměrně krátkém termínu – do druhého dne od objednání.

Michal Vrátný, Praha

před 2 roky

Děkuji za rychlou a precizní radu. Musím se přiznat, že jsem byl původně k přínosu advokáta skeptický. Nakonec jsem však rád, že jsem do toho šel. Navíc mám jasno v tom, kam se příště ohledně právního poradenství pohodlně obrátit.

Petr Medek

před 2 roky

Největší benefit spatřuji v tom, že nikam nemusíte, vše vyřídíte z domova nebo kanceláře. S Dostupným advokátem spolupracujeme už několik let a vždy jsme byli spokojeni.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Byt v exekuci k prodeji

Koupě bytu v exekuci – jak postupovat a co si ohlídat?

Kupujete byt a už se svého nového bydlení nemůžete dočkat, jenže radost najednou kazí zmínka o exekuci… Je lepší dát od takové koupě ruce pryč, nebo to nemusí být tak…

29. 9. 2020
žena a muž si podávají ruce po podpisu smlouvy

Jak uzavřít smlouvu jednoduše a platně?

Víte, kdy jste naposledy uzavřeli smlouvu? S největší pravděpodobností dnes či včera. A nemuseli jste ani nic podepisovat. Došlo k tomu třeba jen tím, že jste nastoupili do tramvaje nebo…

25. 9. 2021
byt.jpg

Chcete neprůstřelnou smlouvu o pronájmu bytu? Víme, jak na to

Občanský zákoník chrání primárně slabší smluvní stranu. Za tu považuje nájemce. Pronajímatele tak omezuje v mnoha ohledech, ten to často ani nemusí tušit. Upozorňujeme na nejčastější případy toho, kde se…

1. 6. 2017

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2023