Koho a co vše v insolvenčním rejstříku najdu?
“Půjčil jsem si v bance. Jsem proto v rejstříku dlužníků?”
“Kamarád, se kterým jsem podnikal, tvrdí, že mu dlužím peníze a podal na mě žalobu k soudu. Teď kvůli němu budu mít problémy a záznam v insolvenčním rejstříku.”
Pojem “rejstřík dlužníků” je poměrně obecný a veřejností takto bývají označovány různé typy rejstříků, včetně insolvenčního. Existuje totiž více registrů, které se nějakou formou dluhů zabývají, a je třeba vždy rozlišit, o kterém konkrétním se mluví. Obecně ale platí, že se zdaleka všechny “dluhy” a všichni “dlužníci” do insolvenčního rejstříku nezapisují. Můžete si tedy v klidu vzít spotřebitelský úvěr, hypotéku či jinou obdobnou půjčku a záznam zde mít rozhodně nebudete.
Stejně tak, pokud probíhá běžné soudní řízení, v rámci něhož se vymáhá určitá částka, nejedná se o insolvenční řízení, které by se do insolvenčního rejstříku zapisovalo. A netýká se to ani exekuce, která rovněž bývá s insolvencí někdy zaměňována. U exekuce jde o soudní vymáhání určitého konkrétního plnění, které nechce dlužník dobrovolně splácet, ačkoliv jeho majetek by na plnění dluhu postačoval. Exekuce jsou zapisovány do Centrální evidence exekucí.
Insolvenční rejstřík shromažďuje výhradně záznamy o subjektech v rámci České republiky, u nichž probíhá tzv. insolvenční řízení. To je zvláštním druhem soudního řízení pro případ, kdy někomu jeho dluhy lidově řečeno “přerostly přes hlavu” a je tedy dlouhodobě neschopen své finanční závazky plnit. Díky insolvenčnímu řízení dojde k vypořádání dluhů dlužníka, který tak může začít “ s čistým štítem”, a k alespoň částečnému uhrazení pohledávek věřitelů.
Tip na článek
Tip: Máte na stole neproplacené faktury? Dle společnosti IPSOS řešilo podobný problém přes 89 % podnikatelů. A každý pátý dokonce zažil situaci, kdy jeho faktura nebyla proplacena vůbec. Dostali jste se do podobné situace? Poradíme vám, jak postupovat při vymáhání pohledávky po splatnosti, abyste své peníze měli co nejdříve zpět. Jaký je postup a na co si dát pozor? Na to se zaměříme v dnešním článku.
Související služba
Máte problém s dlužníkem v insolvenci?
Váš problém posoudíme a do 24 hodin vypracujeme návrh právních služeb vedoucích k jeho vyřešení. Pomůžeme vám se k vaším financím opět dostat.
Chci pomoci získat své peníze
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Za první polovinu roku 2021 bylo například v Česku podáno 13 153 nových insolvenčních návrhů. Navzdory probíhajícímu covidu a jeho významnému dopadu na ekonomiku, jde ale překvapivě o 13% pokles ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku.
Insolvenční rejstřík spravuje a provozuje Ministerstvo spravedlnosti a najdete ho na webové adrese https://isir.justice.cz. Databáze je veřejně přístupná pro všechny a vyhledávání informací v ní je bezplatné.
Najdeme zde záznamy o osobách fyzických (podnikajících i nepodnikajících) i právnických. Ke každé zapsané osobě jsou tu informace jak o ní samotné (to je podle povahy subjektu IČO, sídlo, rodné číslo, bydliště), tak také datum a důvod zahájení insolvenčního řízení.
Pro každého dlužníka je veden jeden spis, do kterého se zapisují:
- rozhodnutí insolvenčního soudu,
- veškerá podání, týkající se daného řízení, pokud soud nerozhodne, že některé osobní údaje nebudou zveřejněny,
- další informace, které stanoví zákon.
Tip na článek
Tip: Od insolvenčního rejstříku je třeba odlišit jiné rejstříky, které provozují jiné státní či soukromé subjekty. Z těch nejvýznamnějších jde o již zmíněnou Centrální evidenci exekucí, provozovanou Exekutorskou komorou a SOLUS, kde si sdílejí informace o nezaplacených pohledávkách různé ekonomické sektory. Jsou mezi nimi například banky, stavební spořitelny, nebankovní finanční instituce, poskytovatelé telekomunikačních služeb či distributoři energií.
Může být insolvenční rejstřík užitečný skutečně všem?
“Nejsem podnikatel. K čemu mi je insolvenční rejstřík?”
To, že nejste podnikatel a nepodepisujete klasické obchodní smlouvy, ještě zdaleka neznamená, že neuzavíráte žádné “obchody”. Každý nákup na internetu, každá zakázka u řemeslníka představuje uzavření smlouvy a v některých případech se vyplatí doprovodit je nahlédnutím do insolvenčního rejstříku.
Insolvenční rejstřík je cenným nástrojem nejen pro věřitele, dlužníky a insolvenční správce, ale také pro zaměstnavatele, podnikatele, pronajímatele nemovitostí a obecně všechny, kdo vstupují do nějakých právních vztahů s osobami, které neznají důvěrně.
Například zaměstnavatelé si někdy prověřují zájemce o práci. Taková “lustrace” jim může být užitečná, pokud chtějí dané osobě svěřit práci s financemi, bankovní poradenství či finanční řízení. Vycházejí přitom z toho, že osoba, která nebyla schopna ukočírovat své závazky, není pro takovou práci zpravidla vhodnou.
Stejně tak je pro kohokoliv dobré nahlédnout do insolvenčního rejstříku v případě, že chce uzavřít prodat či koupit od jiné osoby např. nemovitost bez právních vad. Ale obezřetnost se vyplatí i u mnohem méně nákladných položek než je koupě bytu.
“Potřebuji najít, komu všemu “můj” dlužník dluží. Najdu to v rejstříku?”
V případě, že insolvenční návrh podal dlužník, má podle zákona povinnost uvést seznam všech věřitelů, kterým dluží. Takže tuto informaci v rejstříku naleznete. Mnohost (tedy nejméně dva) věřitelů je i podmínkou pro zahájení řízení, takže nejméně jeden další věřitel existuje. Pakliže podal návrh některý z věřitelů, záleží na tom, kteří další věřitelé se se svými pohledávkami přihlásili.
Co potřebuji znát pro vyhledávání v insolvenčním rejstříku?
Vyhledávání v rejstříku je snadné, pokud znáte nějaké základní údaje o osobě, kterou si chcete lustrovat. Stačí zadat například jméno a příjmení, rodné číslo, u právnických osob pak IČO nebo obchodní jméno společnosti.
V případě, že danou osobu v rejstříku najdete, můžete si otevřít její spis (resp. online podobu spisu, která nemusí být zcela totožná s fyzickým spisem) a vidíte zde přehled podání a usnesení, které se jejího případu týkají. U každého takového záznamu lze dohledat, kdy byl učiněn a rovněž lze rozkliknout jeho plné znění.
Najdu v rejstříku i ukončené záležitosti?
V rejstříku jsou uchovávány záznamy nejen po dobu insolvenčního řízení, ale také pět let po něm. Tato lhůta se nedá nijak zkrátit či prominout. K vymazání je příslušný pouze insolvenční soud.