eva
Smlouva o dílo
Máme 2 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Jak vyjednávat se stavební “firmou”

Oběhat všechny úřady a získat všechna stanoviska a povolení dá zabrat. Tím ale příprava zdaleka nekončí. V dnešní době je celkem obtížné sehnat šikovné řemeslníky či solidní stavební “firmu”.

dva architekti na stavbě procházejí plány
4 minuty čtení
12. 6. 2018

Ano, je tady i možnost se do rekonstrukce pustit osobně, a ušetřit tak náklady za práci. To však většinou trvá déle a za vypjetí všech sil. Je to také otázka zdrojů. Pokud tu “zdroje jsou”, tak se zkrátka nevyplatí trávit čas s vrtačkou a kladivem a je vhodné vše zadat profesionálovi, aby vše provedl podle promyšleného plánu.

Takové plány však je nutné co nejpodrobněji popsat ve smlouvě. Co není psáno, jako by nebylo. Těžko pak bude zadavatel dokazovat, že to okno mělo být o 10 cm dál od dveří, když to nebylo ujednáno písemně v projektu či jiné příloze smlouvy o dílo. V případě, že na dané rekonstrukci pracuje náš soused, kamarád, nebo známý, může se lidem zdát, že vyžadovat sepsání smlouvy bude vypadat hloupě nebo drze. Je to ale i v zájmu dodavatele, který ve smlouvě uvede i své požadavky a hlavně písemně stanoví termíny a výši plateb. Písemné ztvrzení závazku se může ukázat důležité i při nějaké nehodě či jiné škodné události a čerpání pojistky.

Pokud vše proběhne hladce, skutečně může vše vypadat, že smlouva byla zbytečná. Ostatně dobrotu smlouvu lze poznat jen v případě skutečného problému. Smlouva se sepisuje právě proto, aby vše proběhlo hladce, obě strany měli jasné mantinely, a ke smlouvě se pak vždy lidé obrací, až když nastane problém. Například objednatel prací nezaplatí včas zálohu, nebo řemeslník onemocní a nemůže delší dobu na zakázce pracovat.

O něco dražší variantou je zjednat si stavební společnost. Lze doporučit nepodcenit plánování a vedle realizátora stavby využít i architekta. Ten navíc může celou realizaci paradoxně zlevnit nějakým neotřelým řečením či nápadem, s kterým by projektant nepřišel. Architekti často také doporučí konkrétní realizátory a můžou za ně i smluvně převzít odpovědnost. Vždy je totiž lepší vše zastřešit jednou smlouvu, aby pak na sebe jednotliví dodavatelé nemohli přehazovat odpovědnost.

Např. paní Jana, manažerka ze středních Čech spolupracovala nejen s architektkou, ale chtěla využít i levné dělníky z bývalého sovětského svazu, i když jí architektka doporučila jinou, trochu dražší variantu. Dělníci se však netrefily v detailech do projektu, a tak se např. kanalizace či bazén musely několikrát předělávat a nikdo za to nechtěl převzít odpovědnost.

V dané rámcové smlouvě je proto vodné myslet na celkovou koncepci a vše podstatné, hlavně rozsah prací, cenu a také placení záloh na potřebný materiál. V průběhu prací je vhodné vše kontrolovat a kontrolou pověřit zvláštní stavební dozor. Ten bývá často podceňován – ano, jde o další náklady, ale jistě se vyplatí. Laik nemusí některé chyby dodavatele během přestavby odhalit a včas podchytit, stavební dozor vše včas kontroluje a domluví se stavební firmou, jak má postupovat a jak má vypadat finální výsledek.

Pokud zjistíte nějakou chybu nebo vadu již v průběhu prací, bude snadnější řemeslníky přimět k nápravě, která ještě nebude tak drahá, jako kdyby problém vyšel najevo až při přebírání hotového díla. I tehdy ale máte právo na odstranění vad.

Příkladem toho, proč je dobré i pro řemeslníka mít kvalitně sepsánu smlouvu, je situace, která se v dnešní době děje stále častěji. Objednatel si objedná nějakou přestavbu nebo rekonstrukci. Pak ale tvrdí, že společnost nebo její pracovník udělal něco špatně, jinak, nebo mu dokonce způsobil škodu, ukončí s nimi okamžitě spolupráci, ale nic nezaplatí. Řemeslník se pak musí u soudu domáhat zaplacení, ale často jde o tak malé částky, že než aby absolvoval soudní tahanice, raději se z této situace poučí a nijak ji neřeší. Na druhé straně je objednatel, který má část prací provedených bezplatně. Někteří nepoctiví lidé nebo i firmy tímto způsobem staví i celé domy. Hrozí jim ale, že se všichni, kteří na stavbě pracovali, spojí a budou po něm vymáhat zaplacení dluhu společně a včetně úroků z prodlení.

Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.

Smlouva o dílo

Sepíšeme pro vás smlouvu o dílo nebo zkontrolujeme tu stávající. Můžete si tak být jisti, že doručení díla bude po právní stránce v pořádku a bez nejasností. Záležitost vyřešíme rychle, ať už jste z jakéhokoli koutu ČR. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Tento článek jsme připravili pro Seriál Lidových novin „Právo & bydlení“. Podívejte se i na další články ze seriálu:

 1. Na co si dát pozor při koupi nemovitosti
 2. Jak na hypotéku
 3. Co si zkontrolovat před koupí nemovitosti
 4. Kdo a jak platí daň z převodu nemovitosti?
 5. Co by měla obsahovat kupní smlouva na nemovitost
 6. Nejčastější chyby při sepisování návrhu na katastr nemovitostí
 7. Koupě nemovitosti od developera
 8. Úschova kupní ceny při koupi nemovitosti
 9. Rozdíl mezi bytem družstevním a v osobním vlastnictví
 10. Co je to anuita?
 11. Jak správně darovat nemovitost
 12. K čemu slouží věcné břemeno nebo služebnost?
 13. Sepsání závěti a vypořádání dědictví
 14. Co je to kolace
 15. Co by nemělo chybět v nájemní smlouvě
 16. Kdy se může zvyšovat nájemné
 17. Ukončení nájmu
 18. Dohoda o ukončení nájmu
 19. Jak sepsat smlouvu o dílo s řemeslníkem
 20. Skryté vady a odstoupení od smlouvy o dílo
 21. Kdy potřebujete stavební povolení k rekonstrukci nemovitosti?
 22. Domovní řád
 23. Co obnáší funkce ve výboru bytového domu?
 24. Proč nepodceňovat stanovy v bytovém domě
 25. Společné prostory v bytovém domě
 26. Co obnáší rekonstrukce bytového domu
 27. Může se SVJ nebo bytové družstvo zadlužit?
 28. Jak na rekonstrukci domu nebo chaty
 29. Na co si dát pozor při jednání se stavební “firmou”?
 30. Stavba domu na „zelené louce“
 31. Jak na vyjmutí půdy ze zemědělského fondu
blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

 • Vše zvládneme on-line
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Smlouva o dílo

Sepíšeme pro vás smlouvu o dílo nebo zkontrolujeme tu stávající. Můžete si tak být jisti, že doručení díla bude po právní stránce v pořádku a bez nejasností. Záležitost vyřešíme rychle, ať už jste z jakéhokoli koutu ČR. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

 • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
 • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
 • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
 • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

PhDr. Helena Hoffmanová, Praha

před 2 roky

Pronajímám a podnajímám řadu nemovitostí a s Dostupným advokátem spolupracuji pravidelně a dlouhodobě. Oceňuji zejména spolehlivost. Také obdivuji flexibilní a odborné služby i obratný systém advokátních služeb na dálku. Nejvíc si cením toho, že DostupnyAdvokat.cz mi radí s mladým duchem, tzn. zná i novoty. S touto právní službou mohu být klidná.

Jan Kresteš

před 2 roky

Dostupného advokáta mohu jedině doporučit! Nabízel jsem místnost k podnájmu a potřeboval jsem dobře vypracovanou podnájemní smlouvu. Nejdříve jsem si stáhl z nejmenovaných webových stránek vzor podnájemní smlouvy. Vzor podnájemní smlouvy vypadal dobře, mně tam nic nechybělo. Ovšem nejsem právník a vždy se může objevit nějaký důležitý detail, který by tam mohl chybět. Obrátil jsem (zobrazit více) se tedy na Dostupného advokáta, aby mi poradil a pomohl v této věci. Stačil jeden telefonát a reakce byla rychlá. Vše za rozumnou cenu vyřízeno do tří dnů. Neměl jsem s tím tedy práci a podnájemní smlouva od dostupného advokáta byla více detailnější. Pokud tedy potřebujete právní pomoc, právní služby a nemáte tolik peněz, abyste si mohli dovolit platit drahého advokáta, Dostupný advokát je nejlepší volbou pro vás. Vřele doporučuji!

Tereza Skříčilová

před 1 rokem

Služeb Dostupného advokáta jsem využila dvakrát, a to vždy v souvislosti s nájemní smlouvou. Poprvé z pohledu nájemce – chtěla jsem znát názor právníka na danou smlouvu, zdali není potřeba nějakou formulaci vyjmout/dodat, apod. Podruhé z pohledu pronajímatele – chtěla jsem sestavit nájemní smlouvu na míru. V obou případech byla komunikace velmi příjemná, rychlá, s (zobrazit více) dostatečným prostorem na dotazy a ve výsledku opravdu splňující veškeré mé představy. V neposlední řadě oceňuji, že jsme vše vyřešili bez problémů on-line a nemusela jsem nikam docházet. Nenapadá mě nic, co bych vytkla. V případě dalších právních otázek se na ně určitě opět obrátím.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

truhlář pracuje na zakázce

Jak zdanit smlouvu o dílo

Jak už z názvu vyplývá, smlouvou o dílo se zhotovitel zavazuje vytvořit určité dílo objednateli, který mu za něj musí zaplatit.

16. 8. 2018
řezbář ladící detaily na kytaře

Jak sepsat smlouvu o dílo s řemeslníkem

Vlastníte nemovitost, která je v dezolátním stavu, a chystáte se na její rekonstrukci. Protože nechcete dopadnout jako Pat s Matem, oslovíte profesionály, se kterými uzavřete smlouvu o dílo.

7. 6. 2018
EET.jpg

Kdy a jak uzavřít smlouvu o dílo

Renovujete byt či si necháváte vytvořit webové stránky? Nebo jste naopak ten, kdo pro zákazníka dům staví nebo mu třeba opravuje auto? Ve všech těchto případech budete uzavírat smlouvu o…

15. 8. 2021

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022