Na co si dát pozor při jednání se stavební “firmou” | Dostupný advokát

Na co si dát pozor při jednání se stavební “firmou”?

Na co si dát pozor při jednání se stavební “firmou”

12. 6. 2018 / autor: Ondřej Preuss

Oběhat všechny úřady a získat všechna stanoviska a povolení dá zabrat. Tím ale příprava zdaleka nekončí. V dnešní době je celkem obtížné sehnat šikovné řemeslníky či solidní stavební “firmu”. Ano, je tady i možnost se do rekonstrukce pustit osobně, a ušetřit tak náklady za práci. To však většinou trvá déle a za vypjetí všech sil. Je to také otázka zdrojů. Pokud tu “zdroje jsou”, tak se zkrátka nevyplatí trávit čas s vrtačkou a kladivem a je vhodné vše zadat profesionálovi, aby vše provedl podle promyšleného plánu.

Takové plány však je nutné co nejpodrobněji popsat ve smlouvě. Co není psáno, jako by nebylo. Těžko pak bude zadavatel dokazovat, že to okno mělo být o 10 cm dál od dveří, když to nebylo ujednáno písemně v projektu či jiné příloze smlouvy o dílo. V případě, že na dané rekonstrukci pracuje náš soused, kamarád, nebo známý, může se lidem zdát, že vyžadovat sepsání smlouvy bude vypadat hloupě nebo drze. Je to ale i v zájmu dodavatele, který ve smlouvě uvede i své požadavky a hlavně písemně stanoví termíny a výši plateb. Písemné ztvrzení závazku se může ukázat důležité i při nějaké nehodě či jiné škodné události a čerpání pojistky.

Pokud vše proběhne hladce, skutečně může vše vypadat, že smlouva byla zbytečná. Ostatně dobrotu smlouvu lze poznat jen v případě skutečného problému. Smlouva se sepisuje právě proto, aby vše proběhlo hladce, obě strany měli jasné mantinely, a ke smlouvě se pak vždy lidé obrací, až když nastane problém. Například objednatel prací nezaplatí včas zálohu, nebo řemeslník onemocní a nemůže delší dobu na zakázce pracovat.

O něco dražší variantou je zjednat si stavební společnost. Lze doporučit nepodcenit plánování a vedle realizátora stavby využít i architekta. Ten navíc může celou realizaci paradoxně zlevnit nějakým neotřelým řečením či nápadem, s kterým by projektant nepřišel. Architekti často také doporučí konkrétní realizátory a můžou za ně i smluvně převzít odpovědnost. Vždy je totiž lepší vše zastřešit jednou smlouvu, aby pak na sebe jednotliví dodavatelé nemohli přehazovat odpovědnost.

Např. paní Jana, manažerka ze středních Čech spolupracovala nejen s architektkou, ale chtěla využít i levné dělníky z bývalého sovětského svazu, i když jí architektka doporučila jinou, trochu dražší variantu. Dělníci se však netrefily v detailech do projektu, a tak se např. kanalizace či bazén musely několikrát předělávat a nikdo za to nechtěl převzít odpovědnost.

V dané rámcové smlouvě je proto vodné myslet na celkovou koncepci a vše podstatné, hlavně rozsah prací, cenu a také placení záloh na potřebný materiál. V průběhu prací je vhodné vše kontrolovat a kontrolou pověřit zvláštní stavební dozor. Ten bývá často podceňován – ano, jde o další náklady, ale jistě se vyplatí. Laik nemusí některé chyby dodavatele během přestavby odhalit a včas podchytit, stavební dozor vše včas kontroluje a domluví se stavební firmou, jak má postupovat a jak má vypadat finální výsledek.

Pokud zjistíte nějakou chybu nebo vadu již v průběhu prací, bude snadnější řemeslníky přimět k nápravě, která ještě nebude tak drahá, jako kdyby problém vyšel najevo až při přebírání hotového díla. I tehdy ale máte právo na odstranění vad.

Příkladem toho, proč je dobré i pro řemeslníka mít kvalitně sepsánu smlouvu, je situace, která se v dnešní době děje stále častěji. Objednatel si objedná nějakou přestavbu nebo rekonstrukci. Pak ale tvrdí, že společnost nebo její pracovník udělal něco špatně, jinak, nebo mu dokonce způsobil škodu, ukončí s nimi okamžitě spolupráci, ale nic nezaplatí. Řemeslník se pak musí u soudu domáhat zaplacení, ale často jde o tak malé částky, že než aby absolvoval soudní tahanice, raději se z této situace poučí a nijak ji neřeší. Na druhé straně je objednatel, který má část prací provedených bezplatně. Někteří nepoctiví lidé nebo i firmy tímto způsobem staví i celé domy. Hrozí jim ale, že se všichni, kteří na stavbě pracovali, spojí a budou po něm vymáhat zaplacení dluhu společně a včetně úroků z prodlení.

Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.

Tento článek jsme připravili pro Seriál Lidových novin „Právo & bydlení“. Podívejte se i na další články ze seriálu:

1. Na co si dát pozor při koupi nemovitosti

2. Jak na hypotéku

3. Co si zkontrolovat před koupí nemovitosti

4. Kdo a jak platí daň z převodu nemovitosti?

5. Co by měla obsahovat kupní smlouva na nemovitost

6. Nejčastější chyby při sepisování návrhu na katastr nemovitostí

7. Koupě nemovitosti od developera

8. Úschova kupní ceny při koupi nemovitosti

9. Rozdíl mezi bytem družstevním a v osobním vlastnictví

10. Co je to anuita?

11. Jak správně darovat nemovitost

12. K čemu slouží věcné břemeno nebo služebnost?

13. Sepsání závěti a vypořádání dědictví

14. Co je to kolace

15. Co by nemělo chybět v nájemní smlouvě

16. Kdy se může zvyšovat nájemné

17. Ukončení nájmu

18. Dohoda o ukončení nájmu

19. Jak sepsat smlouvu o dílo s řemeslníkem

20. Skryté vady a odstoupení od smlouvy o dílo

21. Kdy potřebujete stavební povolení k rekonstrukci nemovitosti?

22. Domovní řád

23. Co obnáší funkce ve výboru bytového domu?

24. Povinnosti člena výboru bytového domu

25. Proč nepodceňovat stanovy v bytovém domě

26. Společné prostory v bytovém domě

27. Co obnáší rekonstrukce bytového domu

28. Může se SVJ nebo bytové družstvo zadlužit?

29. Jak na rekonstrukci domu nebo chaty

30. Na co si dát pozor při jednání se stavební “firmou”?

31. Stavba domu na „zelené louce“

32. Jak na vyjmutí půdy ze zemědělského fondu


Zajistíme, že vytvoření a dodání díla bude po právní stránce bez nejasností a kliček. Běžně už do dvou dnů!

Vše proběhne jednoduše, on-line, na míru tomu, co potřebujete, a za předem danou cenu. Většinu případů vyřídíme do dvou pracovních dnů. Se sepisováním i kontrolou smluv o dílo máme bohaté zkušenosti.

Ať už jste zadavatel, nebo zhotovitel, díky nám máte jistotu, že při tvorbě díla snadno předejdete právním rizikům, stejně jako stejně jako Honza s Janou.

Anonymní vzor smlouvy o dílo ke stažení zdarma vás účinně neochrání. Smlouva vytvořená na míru od odborníků ano. Špatně uzavřená smlouva o dílo si vybírá svou daň. Předcházejte problémům s neuhrazenými fakturami nebo neuznanými reklamacemi. Nečekejte, až vám zbude pouze odstoupení od smlouvy o dílo nebo řešení situace soudní cestou. Garantujeme správnost všech smluv podle nového občanského zákoníku (NOZ).

Co pro vás uděláme:

Varianty naší nabídky Standard Premium
Sepíšeme smlouvu o dílo na míru vašemu případu
Zkontrolujeme existující smlouvu o dílo na míru vašemu případu
Konzultace s advokátem - zhodnocení rizik a dalšího postupu30 minut60 minut
Jak rychle vše zpracujeme a najdeme pro vás řešení?do týdnedo 48 hodin
Konečná cena včetně DPH44003636,16 Kč bez DPH59004875,76 Kč bez DPH

Rychlé představení služby

S čím jsme už klientům pomohli?

Smlouvy o dílo nejčastěji sepisujeme nebo kontrolujeme pro:

  • nejrůznější řemeslníky provádějící stavební práce (stavby, vestavby, rekonstrukce, úpravy),
  • externisty poskytující služby korporacím,
  • vývojáře software, programů a aplikací na míru,
  • překladatele, copywritery, SEO analytiky, webdesignery, nebo
  • grafické a módní návrháře.

Poradíme vám i s vhodnou právní formou dohody, například smlouvou o smlouvě budoucí o dílo.

Co říkají lidé, kteří využili našich služeb?

Jan Vrátný (podnikatel ve stavebnictví): „DostupnýAdvokát.cz mi velice pomohl se smlouvou o dílo na stavební práce, kterou jsem potřeboval upravit. Na můj dotaz ihned reagovali …..“ Celou referenci si můžete přečíst zde.
Mg.A Tomáš Klein (majitel grafického studia): „Nechal jsem si tu sepsat smlouvu o dílo pro rok 2018 a poradili mi ohledně zdanění v roce 2017. Jednou mi dokonce pomáhali s odstoupením od smlouvy o dílo kvůli neuhrazeným fakturám. Služby dobré, nemusím nikam za advokátem, značka ideál.“
Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

Radíme vám i v médiích:


Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: